Çocuk istismarında sorun koordinasyonda

Çocuk istismarında sorun koordinasyonda

Çocuk istismarı vakalarındaki artışla ilgili konuşan Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Başkanı Ercan Akpınar, farklı bir yaklaşım sergileyerek şu tespitte bulundu:“Sorun yasaların yetersizliğinden kaynaklanmıyor. Kolluk kuvvetleri, adli merciler, Sağlık Bakanlığı, ÇİM (Çocuk İzlem Merkezi) arasındaki uyumsuzluk nedeniyle cezai sonuca gidilemiyor.”

Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Başkanı Ercan Akpınar, çocuk istismarlarıyla ilgili ortaya atılan iddiaların birçoğunun gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Günümüz Türkiye'sinde gerçek anlamda istatistiki bilgiler yeni tutulmaya başlandı. 2017 yılı rakamlarına göre yargıya intikal eden çocuk taciz ve tecavüz vakaları sayısı 17000 civarı. Bunun yaklaşık % 60'ı sonuçlanmış ve sanıklar ceza almış.” dedi.

Sorun yasalarda değil koordinasyonda

Akpınar, karşılaştırmalı bir sonuca varılması için 2011 yılında Avrupa Birliği Kriterlerine uyum kapsamında imzalanan İstanbul Sözleşmesi öncesi ve sonrasında yaşanan vakaların incelenmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti'nde bu tür suçlarla ilgili cezalar uluslararası cezalardan daha yüksektir. Ancak buradaki sorunun en büyük nedeni; kurumlarımız arasındaki uyumsuzluk. Ülkemizde kolluk kuvvetleri, adli merciler, Sağlık Bakanlığı, ÇİM (Çocuk İzlem Merkezi) arasındaki uyumsuzluk nedeniyle cezai sonuca gidilemiyor. Bu da kamuoyunda yasaların yetersizliği olarak anlaşılıp tartışılıyor.” diye konuştu.

Ahlaki çöküntü var

Çocuklara yönelik cinsel saldırıların bir başka boyutunun da toplumsal ahlaktan kaynaklandığını belirten Akpınar şöyle devam etti: “Geniş aile yapısından çekirdek aile yapısına geçilmesi, geleneksel kültür ve maneviyat değerlerimizi zayıflattı. Toplumsal ahlakın gerilemesinde medya içeriklerinin etkisi de büyük. İnternet ve küresel iletişim araçlarının kontrolsüzlüğü ve müstehcen içerikler, sapkın eğilimleri körükleyen bir işlev görüyor. Bunlarla bireysel ve ülke olarak değil dünya ölçeğinde bir mücadele gerekiyor. Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede çocuklara taciz ve tecavüz olaylarının varlığı, ahlaki ve dini değerlerdeki aşınmanın en net göstergesi olsa gerek.”

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 00:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER