Adana'da 19 yaşındaki Suriyeli gencin kalbine sıkan polisten akıl almaz ifade

Adana'da Suriyeli 19 yaşındaki Ali El Hemdan, polisin dur ihtarına uymadığı iddiasıyla öldürüldü. Adana Valiliği şüpheli polisin açığa alındığını açıklarken 'kaza' ifadesini kullandı. "Oruçluydum. Dengemi kaybedip düştüm. Silah ateş aldı" diye ifade veren polis F.K. tutuklandı. Hemdan'ın ön otopsi raporunda kalbinden vurulduğu belirtildi. Olay anında Hemdan'ın yanında olan arkadaşı Hasan Hacı Ahmed şöyle konuştu: "Hemdan, 20 yaşından küçük olduğu için sokağa çıkma yasağı nedeniyle ceza yememek amacıyla yan sokağa girdi. Bir polis de arkasından gitti. Hemdan, yüzü polise dönük bir şekilde, 'Kimliğimi vermem' diyordu. Ara sokağa girdikten sonra bir el silah sesi duydum."

Adana'da 19 yaşındaki Suriyeli gencin kalbine sıkan polisten akıl almaz ifade

Adana'nın Seyhan ilçesine bağlı Sucuzade Mahallesinde Suriyeli bir mülteci dur ihtarına uymadığı iddiasıyla polis tarafından öldürüldü. Polisin uygulama yaptığını gören Ali El Hemdan, adlı Suriyeli gencin ara sokağa girip koşmaya başladığı, bunun üzerine polisin Hemdan’a ateş açtığı belirtildi.

Hemdan'ın vurulmasının hemen sonrasında yaşananlar ise bir yurttaş tarafından cep telefonuyla çekildi. Çekilen görüntülerde, olay yerine gelen sağlık ekiplerinin vurulan gence kalp masajı yapıp, ambulansa bindirdiği görülüyor. O esnada yurttaşın “Çocuğun peşinden koştu, polis. Durmayınca vurdu, kalbinden” dediği görüldü. Olay sonrası hastaneye kaldırılan genç hayatını kaybetti.

Ali El Hemdan

Adana'da Valiliği'nin açıklamasında olay 'kaza' olarak nitelendirildi. Açıklamada "Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimizin uygulama yaptığı esnada, uygulama noktasında dur ikazına uymayarak kaçan Suriye uyruklu A. H. isimli şahıs, uyarı ateşi açılması esnasında kazaen yaralanmıştır. Yaralı olarak hastaneye sevk edilen A.H. yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. İlgili polis memuru, açığa alınmış olup adli ve idari tahkikat devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" dendi.

Evrensel'den Volkan Pekal'a konuşan yakınlarının verdiği bilgiye göre Hemdan, ailesinin geçimi için bir tekstil atölyesinde çalışıyordu. Mola sırasında sokağa çıkan Hemdan, 20 yaşından küçüklerin sokağa çıkma yasağı olduğu için polisi görünce korkup kaçtı. Yakınları, Hemdan'ın yanında geçici koruma kimliğinin olmadığını da söyledi.

TUTUKLANAN POLİS: ORUÇLUYDUM, DENGEMİ KAYBEDİP DÜŞTÜM, SİLAH ATEŞ ALDI 

Valilik tarafından açığa alındığı duyurulan polis F.K. hakkında sulh ceza hakimliği tarafından tutuklama kararı verildi. F.K.'nın ifadesinde, "Ben şahıs kaçınca peşinden koştum, olay yeri çok tekin bir mahalle değildir, silahın emniyeti daima açıktır. Peşinden koşarken zaten oruçluydum, dengemi kaybedip düştüm, silah ateş almış olabilir" dediği öğrenildi.

Adana’nın Seyhan ilçesinde kimlik kontrolünden kaçan 19 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan’ı öldüren polis F.K., çıkarıldığı Adana Sulh Ceza Hakimliği'nce "kasten öldürme" suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. F.K.'nın ifadesinde; bulundukları alanın güvenli olmaması nedeniyle silah emniyetinin açık olduğunu belirtti. F.K, "Ben şahıs kaçınca peşinden koştum, olay yeri çok tekin bir mahalle değildir, silahın emniyeti daima açıktır. Peşinden koşarken zaten oruçluydum, dengemi kaybedip düştüm, silah ateş almış olabilir" dediği öğrenildi.

OTOPSİ RAPORU: SOL GÖĞSÜNÜN ÜST KISMINDAN VURULDU

Hemdan’ın ön otopsi raporu da çıktı. Adli Tıp Kurumu’nun verdiği raporda, Hemdan’ın sol göğsünün üst kısmında (kalp) bir santimetre yara izi olduğu ve buna bağlı olarak öldüğü belirtildi.  Adana Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Nurettin Tanış, rapora göre Hemdan’ın tek kurşunla kalbinden vurulduğunu belirterek, “Otopsi raporu da bunu gösteriyor" dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Başkanı Avukat İlhan Öngör, de 20 yaşından küçük olan Hemdan’ın sokağa çıkma yasağı nedeniyle ceza yememek için arka sokağa kaçtığını ve ardından giren polisin de hedef gözeterek ateş açtığını söyledi. Öngör, olayın takipçisi olacaklarını ifade etti.

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI 

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı da konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, 27 Nisan saat 12.00'de Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı polislerin Güney Kuşak Bulvarı ile Obalar Caddesi’nin kesiştiği noktada uygulama yaptığı ve bunu gören Hemdan’ın koştuğu belirtildi. Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: "Bir şahsın görevlileri görünce kaçmaya başladığı, polis ekibinin de yaya olarak bu şahsı kovaladığı, şahsa 'dur' ihtarında bulunulduğu, şahsın Sucuzade Mahallesi 30095 ile 30093 Sokak kesişiminde kendisini takip eden ekipte görevli polis memuru F.K.’nin görev silahından çıkan bir adet mermi ile göğüs bölgesinden yaralandığı, olay yerine gelen ambulans ile şahsın hastaneye kaldırıldığı, ancak kurtarılamayarak hayatını kaybettiği anlaşılmıştır.”

'YÜZÜ POLİSE DÖNÜK GERİ GERİ YÜRÜYORDU'

Mezopotamya Ajansı'ndan Hamdullah Kesen'e konuşan Hemdan'ın arkadaşı Hasan Hacı Ahmed olaydan önce dolaşmak için sokağa çıktıklarını söyledi. İlk önce bir motosiklet tamircisi önünde oturduklarını sonra da sokakta yürümeye başladıklarını söyleyen Ahmed yaşananları şöyle anlattı: "30 metre ileride trafik ışıklarında polis uygulamasını gördük. Polis noktasında biz 20 yaşında büyük olduğumuz için kimliğimizi verdik. Hemdan'ın yaşı küçük olduğu için ceza yememek amacıyla yan sokağa girdi. Bir polis de Hemdan'ın arkasından sokağa girdi.  Hemdan'da yüzü polise dönük bir şekilde, 'kimliğimi vermem' diyordu. Ara sokağa girdikten sonra bir el silah sesi duydum. Ara sokağa gittiğimden Hemdan yerde idi. Gögüs bölgesinden kan geliyordu.”

Ahmed olaydan sonra ifadesinin alınmadığını da söyledi.

Hemdan'ın ismini vermek istemeyen kuzeni de 7 yıl önce Halep'ten göç ettiklerini belirterek  "Tekstil atölyesinde overlokçu olarak çalışıyordu. Korona virüsü salgını nedeniyle işyeri 2 aydır kapalıydı" dedi. (HABER MERKEZİ/AA/MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER