Windows 10 ıron

Windows 10 ıron

Windows 10 Iron

 Windows 10 Iron

 2021 Yılında yapılacak Windows 10 Iron FE yani Windows 10 Demir güncellemesi sızdı. Peki güncellemeye mi ihtiyaç var yoksa yeni bir “şeye” mi?

Şu anda bu haberi yazdığımız bilgisayar Windows tabanlı bir işletim sistemine sahip. Windows işletim sistemi dünya üzerindeki bilgisayarların %89‘u Windows işletim sistemi kullanıyor. Peki şu anda kullandığımız işletim sistemi Windows 10 bizim için yeterli mi? Açıkçası bu soruya üzülerek hayır cevabını vermek zorundayız. Bugün gelen bir bilgiye göreyse Windows 10 Iron yani demir (FE) güncellemesi alarak bu açığı kapatmaya çalışacak.

2021 Yılında gelecek güncellemenin bize ne sunacağı henüz belirsizliğini korurken gelen bilgilere göre Başlat Menüsü ve birçok ikonda değişiklik yapılması bekleniyor. Yani bu güncelleme de sadece makyajlama üzerine kurulacak bir güncelleme olacak. Bizim istediğimiz şey ise yapay zekanın bu işletim sistemine eklenmesi. Görevleri oluşturabilmemiz, bizim yerimize karar verebilmesi. Biz bilgisayarı açık bırakıp gidersek bizimle iletişime geçip “PC açık kaldı kapatayım mı?” diye soru sorması…

Açıkçası şu anda kullandığımız Android işletim sistemi bile Windows İşletim Sistemi‘nden akıllı sayılabilir. Bir işletim sistemi düşünün ki; bu noktada sadece Windows için de değil MacOS işletim sistemi de aynı; en ufak bir yapay zekaya sahip olmasın. Yazdığım yazılardaki hataları otomatik düzeltmesin. Evet bu düzeltme işlemleri Word gibi yazılımlar ile yapılabiliyor ama bunu şu anda WordPress uygulamasında da yapılabilmesini beklerdik; bekliyoruz.

Şu anda kullandığımız işletim sistemi Windows 10‘dan hem tema anlamında (ki bunlar da değiştirilebiliyor ama biz pek güvenmiyoruz) hem de genel kullanıcı deneyimi açısından hiç memnun değiliz. Biz istemediğimiz sürece bizim yerimize “halen” düşünemeyen bir işletim sistemi ile karşı karşıyayız ve bundan 50 yıl sonra bu işletim sistemine bakıp çocuklarımız resmen gülecekler…

Microsoft, bu güncelleme işlerini bırakıp; Windows 11 işletim sisteminde yeni bir şey oluşturmalı…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER