Savundu. Ama kendisini değil. Tüm değerlerimizi

Savundu. Ama kendisini değil. Tüm değerlerimizi

Müslümanların siyasi sahada söz sahibi olmasının önünü açan ve Türkiye’nin bugünlere gelmesinde büyük pay sahibi olan Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı, vefatının 9. sene-i devriyesinde rahmetle ve özlemle anıyoruz.

Necmettin Erbakan’ı hayırla yâd ediyoruz

​​​​​​

Şehadet ayı şubat ayında ruhunu Rahman’a teslim eden Milli Görüş’ün efsanevi lideri ve 54. Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, vefatının 9. sene-i devriyesinde, dünyada ve Türkiye genelinde rahmet ve minnetle yâd ediliyor. Gümüş Motor, Devrim otomobilleri gibi pek çok bilimsel çalışmanın altında imzası olan Erbakan Hoca’nın geniş vizyonu halen dahi ülkemize yol göstermeye devam ediyor.

Sinop’tan bir yiğit doğdu

27’nci Başbakan Erbakan’ın ülkemizin bugünlere gelmesinde büyük emekleri var. 29 Ekim 1926’da Sinop’ta doğan ve 27 Şubat 2011’de Ankara’da vefat eden Erbakan’ın ömrü siyaset arenasında İslam’a hizmetle geçti. Son derece başarılı bir eğitim hayatından sonra üniversitede kalarak akademik çalışmalarını sürdüren Erbakan, 1969 yılında Konya’dan bağımsız milletvekili oldu. Bağımsızlar Grubu olarak Meclis’e girdikten sonra 17 arkadaşıyla Milli Nizam Partisi’ni kuran Erbakan, dinden bahsetmenin yasak olduğu yıllarda Müslümanların hakkını Meclis kürsüsünden haykırdı.

Erbakan Hoca, 1956 yılında Türkiye’de ilk yerli motoru imal edecek olan, 200 ortaklı Gümüş Motor AŞ.’yi kurarak faaliyete geçirdi. Gümüş Motor fabrikası 1 Mart 1960 tarihinde seri üretime başladı.

Kıbrıs fatihi

Rumların Kıbrıs’taki zulmüne daha fazla seyirci kalamayan Erbakan hükümet ortağı olduğu dönemde, 1974 yılında bölgeye düzenlenen askeri harekatta önemli bir rol oynadı. Erbakan, Başbakanlığı döneminde Türkiye ile İslam ülkeleri arasındaki ilişkileri canlandırmakla kalmayarak ‘İslam Ortak Pazarı’nın ilk adımı sayılacak olan ve tüm dünyada yankı bulan İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı D-8’i kurdu. 20. yüzyılın en büyük dış politik açılımı olan D-8’de Türkiye liderliğinde bir araya gelen Müslüman ülkeler arasında, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır, İran ve Nijerya bulunuyordu.

Yüzbinler uğurlamıştı

Kurduğu partiler 4 defa kapatılıp, 20 yıl siyasi yasak alan Necmettin Erbakan’ın Fatih Camii’ndeki cenaze namazı yüzbinlerce sevenini bir araya getirdi. Erbakan’ın cenazesine siyasi parti temsilcilerinin yanısıra, yurt dışından ve Türkiye’nin dört bir yanından sevenleri katılırken, merhumun tabutuna talebesi olan dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da omuz vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER