Ak partide ayrılık krizi

Ak partide ayrılık krizi

Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun istifasıyla AKParti'den iki siyasi partinin çıkması kesinleşti. Babacan ve Davutoğlu'nun iki yeni parti kurma hazırlığında olduğu biliniyor.

Reuters haber ajansında yer alan haberinde eski AKParti üyelerinin pek çok partili arkadaşlarının istifası için beklediğine yer verdi. Üç eski AKParti'li kaynak, partinin tabanıyla bağının kopması ve kuruluş ilkelerinden uzaklaşılmasının istifalardaki en önemli faktörler arasında yer aldığı mesajını verdi.

AKParti'den istifa eden ve isminin açıklanmasını istemeyen bir siyasetçi, "partide eskiden istişareye önem verildiğini, ancak artık istişareden eser kalmadığını" belirterek, "Pek çok arkadaşımız Babacan'ın ya da Davutoğlu'nun partisinde yeni bir başlangıç yapmak istiyor" diye konuştu.

"Erdoğan'ın popülaritesine sahip değiller"

Parti genel merkezinde üst düzey bir yetkili olan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir diğer AKP'li ise Reuters'a yaptığı açıklamada Babacan ve Davutoğlu gibi isimlerin Erdoğan'ın hâlâ sahip olduğu halk desteğine sahip olmadığını belirterek üye kaybının önemli seviyede olmadığını savundu. AKParti'li yetkili, "AK Parti güçlü bir parti ve bu dönemi atlatacaktır. Geniş ölçekli, kitlesel istifalar beklemiyorum" dedi.

Kendimizi yeni partilerde daha iyi ifade edeceğiz

Başka bir eski AKParti'li ise kendisi ve diğer partili arkadaşlarının kendilerini dışlanmış hissettikleri için istifa ettiklerini ifade ederek, "Kendimizi yeni partilerde daha iyi ifade edebileceğimize inanıyoruz. Bizim yolumuzu izlemek isteyen pek çok arkadaşımız var" diye konuştu.

"Erdoğan'ın etrafını 'evet efendim'ciler sardı"

Reuters'a konuşan Stockholm merkezli Güvenlik ve Kalkınma Politikaları Enstitüsü'nden Gareth Jenkins, Erdoğan'ın "hatalı ve yanlış hesaplanmış" politikalar izlediğini söyledi. Jenkins, "Parti içinde uzmanlık ve liyakat sahipleriyle bağı giderek koptu ve giderek etrafındaki 'evet efendim'cilerin sayısı arttı" değerlendirmesi yaptı.

Jenkins, böyle kritik bir dönemde Babacan'ın partisinin AKParti tabanından destek göreceği öngörüsünde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER