Türkiye İçin Kritik Tarih: Sokağa Çıkma Yasağı Masada

Corona virüsü salgını ülkemizde hızla yayılırken çeşitli gelişmeler meydana geliyor. Corona virüsü araştırmalarına göre virüsün yüzde 60’ı, İstanbul’dan Anadolu’ya yayıldı. Bundan dolayı çeşitli tedbirler alındı ve 31 ilimiz için giriş çıkışlar kapatıldı. Giriş çıkışların yasaklandığı tarihten itibaren corona virüsünün kuluçka döneminin 12 Nisan 2020 tarihinde sona ereceği bu tarihin çok önemli olduğu belirtildi.

Türkiye İçin Kritik Tarih: Sokağa Çıkma Yasağı Masada

Corona virüsü salgını kapsamında mücadele için çeşitli kararlar alınarak çeşitli kısıtlamalar getirildi. İstanbul başta olmak üzere Anadolu illerine taşınan virüsle ilgili olarak ilk sağlıklı verilerin 12 Nisan 2020 tarihinde alınacağı ifade edildi. Bu bağlamda Anadolu illerinde salgında gerileme beklenirken buna ilişkin en sağlıklı verilerin kuluçka dönemi sona erdiğinde yani 12 Nisan 2020 tarihinde alınacak. Eğer bu tedbirlere rağmen herhangi bir gerileme görülmezse Hürriyet Gazetesinden Nuray Babacan’ın aktardıklarına göre başta büyükşehirler olmak üzere yeni yasakların getirilmesi bekleniyor.

12 NİSAN KRİTİK TARİH
Konu ile ilgili olarak yapılan toplantılarda İstanbul başta olmak üzere 30 büyükşehir ve Zonguldak’a getirilen şehir dışına çıkış yasağının sonuçları değerlendirildi. Virüsün yüzde 60’ının Anadolu’ya İstanbul’dan yayıldığı saptaması yapılırken, küçük illerdeki vaka sayılarında 12 Nisan tarihinin önemli olduğu ifade edildi.
YENİ ÖNLEMLER GÜNDEME GELEBİLİR
Ayrıca bu toplantılarda corona virüsünün kuluçka dönemi hesaba katılıyor. Buna göre bu tarihte yapılacak olan analizlerin başta İstanbul olmak üzere konulan şehir dışı yasağının ilk anlamlı sonuçları göstereceği belirtiliyor. Bu tarihte Anadolu illerinden alınacak vaka sayısı, gerileme olup olmadığını gösterecek. Uzmanlar, hareketliliğin sona ermesi nedeniyle gerileme beklerken, böyle bir sonuç alınmaması durumunda, başta büyükşehirler olmak üzere yeni önlemlerin gündeme geleceği belirtiliyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
Ayrıca yeni önlemler kapsamında büyükşehirlerde gıda, enerji, sağlık gibi sektörler hariç sokağa çıkışların yasaklanması, şehir karantinalarının uygulanması, her şehre farklı izolasyon belirlenmesi, pazar yerlerinin tamamen kapatılması veya belli bölgelere izin verilmesi gündeme gelen tartışmalar arasında yer alıyor.

MASKE KONTROLÜNÜN SIKILAŞTIRILMASI
Ayrıca maske kontrolünün sıkılaştırılması, marketlerin girişinde zorunlu olarak maske dağıtılması, maskesiz olanlara ceza verilmesi, park ve sokaklarda gruplar halinde bulunanlara güvenlik güçlerine müdahale edilmesi planlandığı gibi hizmet sektöründe ancak izinli sayılan 20-35 yaş grubunun sürekli dışarıda olduğu ve gruplar halinde organizasyonlar yaptığı dile getiriliyor.

Facebook sayfamıza üye olmak için lütfen TIKLAYINIZ

Facebook grubumuza üye olmak için lütfen TIKLAYINIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER