Tübitak destekli çıra bardak

Tübitak destekli çıra bardak

Çam bardak, bir diğer adıyla çıralı (reçineli) bardaklar… Yüksek rakımlı ormanlardaki çıralı çamlardan üretilen bu bardaklar Kastamonu’da da TÜBİTAK tavsiyesi ile üretiliyor.

Dünya tıbbı ve ülkemizdeki tıbbi kaynaklar bu bardakların suda ki mikrobu ve bakterileri öldürdüğünü belirtiyor. Ayrıca sudaki kireci de süzen bu bardaklar nefes darlığına, astıma iyi geliyor. Bu bardaklardan su içenlerin yüzde yüze yakınının fayda gördüğünü belirten üreticiler bu bardakların aynı zamanda şeker hastalarının şekerini dengelediğini ve mide ülserlerine de iyi geldiğini ifade etti.
Üreticiler  çıranın faydalarını da şu şekilde anlattı; “ İnsanoğlu yüzyıllar boyu öksürük ve bronşit olduğunda çırayı su içinde kaynatır ve içerlerdi. Reçinenin anti bakteriyel olduğu, mikrop öldürücü olduğu gibi kireci kendi bünyesine çektiği tespit edilmiştir. Yerli yabancı tüm arıtma cihazlarının son geçtiği filtre çam sakızıdır. Birçok yörede de köy kuyularımızın içine oradaki mikrobu öldürmesi ve kireci sökmesi için  çıra kütüğü atılmaktadır. Bu bardakların içerisinde reçine yani çıra var ve bu reçine su ile buluştuğunda astıma, öksürüğe, mide rahatsızlıklarına iyi geliyor. Tüm bunlar tıbbi olarak da kanıtlanmış durumda. TÜBİTAK destek verdi ve bu bardakların Kastamonu’da da yapılmasını sağladılar.”

Bu bardakları yıkarken deterjan koymamak sadece elde su ile yıkamak gerekiyor.

Kastamonu çıra bardağı sayfasına katılmak ve sipariş vermek için

0551 399 21 95

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2020, 23:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER