Katılım Bankaları ve Promosyon

Katılım Bankaları ve Promosyon

KATILIM BANKALARI VE PROMOSYON

Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarının taşra teşkilatları da dahil olmak üzere faizle çalışan  bankaları devre dışı bırakarak maaş ve promosyon ücretlerinin faizsiz Bankalar olarak bilinen  katılım bankaları aracılığıyla alınmasını zorunlu hale getiren uygulaması tartışmalarıda beraberinde getirdi.

Diyanet Birlik Sen Sendikası olarak Diyanet personelinin hakkını hukukunu ve menfaatini koruduğu ve gözettiği sürece Diyanet İşleri Başkanlığımızın katılım Bankaları ile yaptığı anlaşmayı sonuna kadar desteklediğimizin bilinmesini istiyoruz.

Ancak bu anlaşma Katılım bankalarının müşteri ve ekonomik gücünü din görevlilerinin maaşları üzerinden büyütmeye yönelik bir girişime dönüşmesi, personeli mağdur edecek bir anlayışa doğru yönelmesi durumunda Sendika olarak  böyle bir anlaşmayı kabul etmeyecek ve her türlü  hukuki hakkımızı kullanacağız. 

Evet şüpheli şeylerden ve ocakları batıran Faizden kendimizi ve milletimizi koruyalım.

Milli piyango denen kumardan Loto ve totodan ve şans oyunlarında da milletimizi ve Türk aile yapısını koruyalım.Sendika olarak bunlarda önemli bizim için 

Bunları yaparken tabiki bir şeyi idarecilerimiz unutmasın. Katılım Bankaları rakipsiz diye her dediğine evet demeyelim. Onları tekelleştirmeyelim. 


EVET diyeceksek Din Görevlisinin  haklarının ve menfaatlerinin  korunmasına ve yapacağımız Promosyon pazarlığının en üst seviyede bitirilmesine evet diyelim.
 

Komisyona bütün Sendikaların temsilcilerini çağıralım.Şeffaf olalım ve Pazarlık gücümüzü hep yüksek tutalım. 
 
Tabi bu sürecin kolay olacağını düşünmüyoruz. 

 

Rakipsiz ve mecburiyet olduğu anlayışıyla Katılım bankaları şimdiden kendilerine göre bir çok kural ve mevcut anlayıştan geriye  gidiş denilebilecek teklifleriyle Diyanet çalışanlarını rencide edecek düşük meblağları teklif ve  kabul ettirmeye çalışmaları  bu sürecin sancılı geçeceğini gösteriyor.

Bir örnekle durumu takdirlerinize bırakıyorum.

Başkanlık  talimatları doğrultusunda Bir İlçe müftülüğünde promosyon ödemelerine ilişkin katılım bankalarıyla maaş ödemeleri ile ilgili değerlendirme yapılmak üzere şu bankalar davet ediliyor.

Türkiye Finans,Albaraka,Kuveyt Türk ve Ziraat Katılım bankaları;  vermeleri gereken zaman da teklifleri vermedikleri gibi kurum personeli ile dalga geçer gibi tavır takınıyorlar.
 

Bakın personele üç yıllığına verdikleri promosyon teklifi;

Bu ilçede  101 personel bulunmaktadır.

1- Türkiye Finans Kurumu:400 TL
2- Albaraka Türk: 360 TL
3- Kuveyt Türk: 300 TL
4- Ziraat Katılım ise teklif verme nezaketinde bile bulunmuyor

 Bakın Aynı ilçede 58 personel olan başka bir kurum Ziraat Bankasından 2100 TL karşılığında promosyon anlaşması yapıyor.
 
İşin daha kötüsü sözü edilen katılım bankaları  verecekleri çerez parasını 3 maaş ödemesi yaptıktan sonra Ödeyeceklerini beyan ediyorlar.

Ayrıca maaş ödeme şartları arasında ya personel maaşını tam çekecek ya da beş parca halinde çekebilecek. altıncı kez çekecek olursa çekme parası olarak gerçekleşeceğini beyan ediyorlar.

En önemli konu ise sözü edilen katılım bankalarını bu  ilçede  ne şubeleri ne de ATM leri bulunmuyor.
 

Değerli Diyanet çalışanları Bütün bunlara rağmen Diyanet Birlik Sen olarak biz sizden yana tavır ve duruş  alacağız.

Şimdi siz karar verin burada kim karlı kim zararlı?
 

Kim kimi düşünüyor.Kim kimin üzerinden para kazanıyor. 13.12.2019

Saygılarımla

Kenan AK
Diyanet Birlik Sen
Genel Başkanı

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 00:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine
Emine - 2 yıl Önce

O zmaan neden kar oranlarını diğer bankalarla aynı tutuyorlar bu haksızlık değil mi promosyona gelince saçma bir rakam hiç vermesinler daha iyi

Katılıyorum katılım bankası promosyona hayır diyor günah diyor amaa Bi taşıt kredisi 10 TL çektiysek 15 TL olarak geri alıyor, onlar yapınca bişey olmuyor, ben hakkımı helal etmiyorum diğer bankalar 2000 TL bin üstünde fiyat veriyorlar
Katılıyorum katılım bankası promosyona hayır diyor günah diyor amaa Bi taşıt kredisi 10 TL çektiysek 15 TL olarak geri alıyor, onlar yapınca bişey olmuyor, ben hakkımı helal etmiyorum diğer bankalar 2000 TL bin üstünde fiyat veriyorlar - 10 ay Önce

SIRADAKİ HABER