İşte yerli Otomobil

İşte yerli Otomobil

Görücüye çıkıyor, direksiyonda Başkan Erdoğan olacak...

Yerli otomobilde meraklar son buluyor. Türkiye’nin uzun yıllar süren yerli otomobil özleminde sona aşamaya gelindi. Prototipi hazırlanan elektrikli yerli otomobilin, Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından önümüzdeki günlerde test sürüşü ile tanıtılması planlanıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gebze'de yerli otomobil çalışmalarını yerinde incelemesi ve aracı bu sırada denemesi bekleniyor.

2011'den beri gündemde olan yerli otomobil için süreç, 2017'de Başkan Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde hızlandı. 2017'de Türkiye'nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü, Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding'le imzalandı.

Projedeki '5 babayiğit'in yanı sıra TOBB da şirkete ortak oldu.

BAŞKAN ERDOĞAN GEBZE'DE İNCELEYECEK

Altı ortaklı projede imzalar atılarak, 31 Mayıs 2018'de 'Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TOGG) ismiyle projeyi gerçekleştirecek şirket kuruldu.

Şirkette Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding yüzde 19'ar, TOBB yüzde 5 payla yer aldı. TOGG CEO'luğuna Haziran 2018'de Mehmet Gürcan Karakaş getirildi ve faaliyetler Gebze'deki Bilişim Vadisi'ne taşındı.

"ÜLKEMİZE BİR FIRSAT PENCERESİ"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Bu proje elektrikli, otonom ve bağlantılı araç teknolojilerinin temelden dönüştürdüğü otomotiv endüstrisinde ülkemize bir fırsat penceresi sunacak" demişti.

TOGG, yerli aracın prototipini önümüzdeki günlerde tanıtacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gebze'de yerli otomobil çalışmalarını yerinde incelemesi ve aracı bu sırada denemesi bekleniyor.

YÜZDE 100 YERLİ ELEKTRİKLİ 'SUV'

Elektrikli, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Türkiye'nin Otomobil Girişimi Grubu'na ait, C segmentinde yüzde 100 elektrikli bir SUV olan aracın ön gösterimi, gerçek boyutlarında ve çalışan bir araçtan yapılmış olacak.

Aracın 2022'de piyasaya sürülmesi hedefleniyor. Söz konusu modelin belirlenmesinde, vatandaşlarla yapılan anket de etkili oldu. 2030'a kadar model sayısının 5'e ulaşması öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2019, 00:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
bburakk
bburakk - 10 ay Önce

yakışıyor mu 3 tane fazla tıklanmak için sahte başlıkla müşteri çekmek size?

SIRADAKİ HABER