Genel af çıkacakmı?

Genel af çıkacakmı?

Af son dakika haberleri genel af çıkacak mı? Af ceza indirimi

31 Mart yerel seçimleri tamamlandıktan sonra gündeme alınması beklenen genel af konusu merak ediliyor. Hükümlülere ceza indirimi son dakika haberlerinde yeni gelişme söz konusu mu? 2019’da genel af çıkacak mı? Ne zaman çıkacak? Af veya ceza indirimi Meclis’e ne zaman gelecek? Sorusu seçimlerden sonra en çok sorulan ve en çok aranan gelimelerin başında gelmekte. MHP lideri Bahçeli seçimler öncesinde yaptığı "Önerimiz var meclise de teklif verdik ve bunu rafa kaldırmayız. Bunu tekrardan görüşme imkanı olur mu diye tekrardan görüşebiliriz. Seçim sonrasında bakılır görüşülür” açıklamasının içinin doldurulup doldurulmayacağı merak ediliyor. Peki, af son dakika haberlerinde neler var? İşte hükümlülere 5 yıl ceza indirimi detayları…

Ceza indirimi 2018 son dakika haberleri. Af son dakika haberleri araştırılıyor. 2019’da genel affın çıkıp çıkmayacağı merak konusu olmaya devam ediyor. MHP’nin ceza indirimini içeren af yasasını Meclis’e teklif olarak sunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Af konusu eğer devlete karşı işleniyorsa, devletin bunu af yetkisi olabilir. Fakat şahıslara karşı işleniyorsa bunun af yetkisi devlette değildir. Gelsin, görürüz, bakarız, üzerinde çalışırız; ona göre atılabilecek adımlar varsa atarız” dedi.

Af konusu gelsin görüşür adımları atarız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP tarafından hazırlanan af tasarısı ile ilgili olarak ise "Konu ile ilgili olarak biz bazı açıklamaları duyduk fakat bizim bu konudaki temel ilkemiz şudur; Af konusu eğer devlete karşı işleniyorsa, devletin bunu af yetkisi olabilir. Fakat şahıslara karşı işleniyorsa bunun af yetkisi devlette değildir. Ancak bunu affedebilecek merci o şahısların, mağdur insanların ta kendisidir. Biz o yetkiyi almayız. Düşünün bir ailede bir kişinin eşi öldürülmüş, kardeşi öldürülmüş. Öyle veya böyle. Devlet olarak biz bunu affedebilir miyiz. O yetki ancak o aileye aittir. Bunun dışında parasal suçlar, hırsızlık şu bu. Aynı şekilde affedebilir miyiz. Bu af ile ilgili talebin içeriği A’dan Z’ye arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yaparlar, bakılır, atılabilecek adım varsa üzerinde durulur. Ama şu anda televizyonlarda konuşulanlara bakıldığı zaman bunlar genelde kişileri ilgilendiren bir konu. 164 bin kişi, bunların devletle alakası noktasında böyle devlete karşı işlenmiş bu sayıda bir suç söz konusu değil dediler. Gelsin görürüz bakarız üzerinde çalışırız, ona göre atılabilecek adımlar varsa atarız. Nereye kadar ne kadarı ayrı bir konu" ifadelerini kullandı.

Hükümlülere 5 yıl ceza indirimi. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi sonrası gündeme alınması beklenen af konusu ile ilgili birtakım gelişmeler merak edilmeye başlandı. Af konusunda ilk çıkışı yapan kişi Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli af konusunda yeni bir açıklama yaptı. Af noktasında TBMM’ye önerge verildiğini kaydeden Bahçeli, bu konunun rafa kaldırılmayacağını işaret etmişti. 49 milletvekilinin bu tasarıyı tek başına çıkaramayacağının altını çizen MHP Lideri, cezaevi mahkumlarına 5 yıllık indirim uygulanması konusunda çalışma yürütüldüğünü kaydetmişti. Seçim Sonrası Gündeme Alınması Bekleniyordu 31 Mart yerel seçimleri tamamlandıktan sonra gündeme alınması beklenen genel af konusunda şuanda herhangi bir gelişme yaşanmadı. Yerel seçim öncesi TBMM Grup Başkanı Naci Bostancı, bir tarih vermedi ancak konunun seçim sonrasında müzakere edilebileceğini söylemişti. MHP’nin af teklifi değil ceza indirimi getirdiğinin altını çizen Bostancı, konunun halk takdirine bırakıldığını kaydetmişti.

Aftan kimler yararlanacak?

Mahkümlara ceza indirimi son dakika. MHP’nin 24 Eylül 2018’de TBMM Başkanlığı’na sunduğu Genel Af çalışmaları 5 yıl şartlı indirim ön görüyor. 8 maddeden oluşan kanun teklifi kapsamının dışında bırakılan suçlar; FETÖ, PKK veya diğer terör örgütleriyle ilişiği bulunanlar, çocuk istismarcıları ve kadın cinayeti mahkumları olarak duyuruldu. İstisna tutulan suçlardan hükümlü bulunan kişilerin cezalarına bir defaya mahsus olmak suretiyle 5 yıllık şartlı indirim yapılacak. Cezanın kalmaması halinde birey serbest bırakılacak. Birden fazla cezası bulunan suçlulara ayrı ayrı indirim yapılmayacak. Sanığın tutukluluk durumunun temyiz veya istinaf yolunda bulunması, cezanın kovuşturma, iddianame durumunda olmasıyla cezanın alt sınırı göz önüne alınacak ve ceza süresine 5 yıl indirim yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER