Müftülükten 'Evim Mescidim Olsun' projesi

Konya İl Müftülüğü, “Evim Mescidim Olsun” projesi ile medya üzerinden vatandaşlara ulaşacak.

Müftülükten 'Evim Mescidim Olsun' projesi

Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında cuma namazlarına ve cemaatle namaza ara verildiğini açıklamıştı.

Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere yetkililer, salgının yayılmasını önlemek için vatandaşlara evde kalmaları yönünde sürekli çağrıda bulunuyor.

Öte yandan "Evde Kal" çağrılarına kulak veren vatandaşlar zamanlarını evlerinde geçirirken, din görevlileri, sokağa çıkmaları sınırlandırılan vatandaşları ziyaret ederek ailece evde namaz, hatim, dua ve zikir gibi ibadetleri evlerinde yerine getirebileceklerini anlatıyor.

Konya İl Müftülüğü, vatandaşlara daha kolay ulaşma, manevi destek sağlama ve dini konularda bilgilendirme yapm amacıyla "Evim Mescidim Olsun" adıyla bir projesi başlattı.

İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik bürosu tarafından hazırlanan "Evim Mescidim Olsun" projesi kapsamında, alanında uzman kişiler tarafından her gün farklı bir konuda ayet ve hadisler ışığında hazırlanan dersler, İl Müftülüğü sosyal medya hesapları başta olmak üzere yerel televizyon ve radyo kanalları vasıtasıyla vatandaşların istifadesine sunulacak. 

Proje ile vatandaşlara; gün içerisinde yayınlanan dersleri takip ederek o günün akşamında yarım saatlik bir süre zarfında aile bireyleri ile birlikte derslerin tekrarını yapmaları ve kitap okunmaları teşvik ediliyor. 

"Evim Mescidim Olsun" projesi kapsamında hazırlanan ilk dersin çekimleri için Hacıveyiszade Camii’nde bulunan İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, koronavirüs salgını sebebiyle evlerinden dışarıya çıkamayan vatandaşlara bir katkı sağlamak ve farkındalık oluşturmak adına böyle bir proje başlattıklarını belirterek şunları kaydetti:

- Aile bireylerinin birlikte yaşayabilmesi ve sağlıklı bir iletişim kurabilmesi adına projeler üretiyoruz

"Toplumları derinden sarsan sayısız sorunların yaşandığı günümüz dünyasında, aile birliğini korumaya, aile içinde sağlıklı bir iletişimi sağlamaya ve aile bireylerinin birlikte yaşayabilme sorumluluğunu geliştirmeye yönelik Aile ve Dini Rehberlik Büromuz tarafından farklı alanlarda çeşitli projeler üreterek vatandaşlarımıza manevi yönden sürekli katkı sağlamaya çalışıyoruz. 

- Mescid-i Haram, Mescid-i Nebi, Mescid-i Aksa ve bütün camilerimiz cemaatsiz kaldı

Zor günlerden geçiyoruz, mahzunuz. Mescid-i Haram, Mescid-i Nebi, Mescid-i Aksa, camilerimiz cemaatsiz kaldı.  Allah-u Teâlâ (c.c.) en kısa zamanda sağlık ve afiyetler ihsan ederek bizlere göz aydınlığı versin. Başlattığımız "Evim Mescidim Olsun" projemizle, evlerimizi yüce kitabımızda belirtildiği üzere; 'Evlerinizi ibadet mahalli yapın ve namazı kılın.' ayetine ittiba ederek, her akşam 21.00 ve 21.30 arası, ailemizle birlikte hep beraber ayetler ve hadisler okuyacağız. Akşamları ailece okuyacağımız ayet ve hadisler, Müftülüğümüze ait sosyal medya hesaplarımız başta olmak üzere radyo ve televizyon yayınları vasıtasıyla da vatandaşlarımıza ulaştırılacak."

Projenin 1 Nisan 2020 tarihinde başlayarak yirmi üç gün boyunca devam edeceğini dile getiren İl Müftüsü Poçanoğlu; "Dedeler, nineneler, anneler, babalar, çocuklar olarak kardeşlerimizi, 'Duanın kapısı açıksa Rahmetin kapısı da açıktır.' müjdesine sığınarak Allah’ın rahmeti için, şifa ve afiyet için, milletimiz için, İslam ümmeti ve insanlık için hep birlikte bu faaliyete katılmaya ve sonrasında ailece duaya davet ediyoruz." dedi.

- Ailece kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istiyoruz

İl Müftü Yardımcısı Betül Şimşek Öztürk ise salgın sebebiyle tedbir amaçlı evlerinde bekleyen aile fertlerinin kaliteli bir zaman geçirmesini sağlamak amacıyla hazırladıkları projenin, ailece kitap okuma alışkanlığına zemin hazırlayacağını söyledi.

Vatandaşların İl Müftülüğüne ait sosyal medya hesaplarında yayınlanacak olan dersleri günü gününe takip etmelerini, o günün akşamında ise ailece aynı dersleri 21.00 - 21.30 saatleri arasında birlikte okumalarını, gün boyunca düzenli ders yapanların mahalle imamlarına bildirmeleri halinde ise sürpriz hediyeler takdim edileceğini dile getiren İl Müftü Yardımcısı Öztürk; "Projemizin daha geniş kitlelere duyurulması ve ulaştırılması adına kardeşlerimizden yaptığımız çalışmaları sosyal medya hesaplarından paylaşmalarını talep ediyor ve kampanyaya destek vermelerini arzu ediyoruz." ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 23:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER