Hatay İl Müftüsü Bilgili görevine başladı

Son yayımlanan "İl Müftüleri Kararnamesi" kapsamında Hatay İl Müftülüğüne atanan Ömer Faruk Bilgili, görevine başladı.

Hatay İl Müftüsü Bilgili görevine başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan "İl Müftüleri Kararnamesi" ile Hatay İl Müftülüğüne atanan Ömer Faruk Bilgili, görevine başladı.

Göreve başlaması dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Bilgili; "Gayemiz; milletimize hizmet etmektir." ifadesini kullandı.

Müftü Bilgili, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bizlere; Din-i Mübin-i İslâm’a, aziz milletimize ve Anadolu’da ilk mescidin bina edildiği kadim şehrimiz Hatay’a hizmet etme bahtiyarlığını lütfeden Yüce Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun.

Her şehrimizi özel ve güzel kılan ortak değerimiz, insanımızdır. Çünkü zaman ve mekân, içindeki insanla anlamlı ve değerlidir.

Yüce Rabbimiz, bu kutlu vazifemiz esnasında, bizleri bir an olsun istikametten ayırmasın. Tevfik ve inayetini üzerimizden hiçbir zaman eksik etmesin. Bizleri, kendi rızasına ulaştıracak amellere, Hataylı kardeşlerimize faydalı olacak hayırlı ve etkin hizmetlere, hep birlikte muvaffak kılsın.

Diyanet İşleri Başkanlığımız, günümüzde küresel ölçekte hizmet sunan bir kurumdur. Başkanlığımız, dolasıyla taşrada il ve ilçe müftülüklerimiz sadece ülkemizi ve milletimizi değil, aynı zamanda İslam dünyasını ve topyekûn insanlığı ilgilendiren temel sorunlara dikkatleri çekmekte ve bunların bertaraf edilmesine yönelik adımlar atmaktadır.

Bizim görev alanımız gönüller dünyasıdır. Görevimizi ve sorumluluğumuzu hakkıyla yerine getirebilmek ve başarılı olmak için, öncelikle gönül insanı olarak, gönüllere girmemiz gerektiğini biliyoruz.

Bizler, yüce dinimiz İslam’ın rahmet yüklü mesajlarını insanımıza aktarırken, Kur’a0n ve sünnet merkezli, ahlak eksenli bilgiden bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da ayrılmayacağız.

Nefret ettirici değil müjdeleyici, zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı, ayrıştırıcı değil bütünleştirici olmak, hikmetli bir dil kullanmak, hizmetimizin olmazsa olmazları olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni görevimizin, şahsıma, güzel şehrimiz Hatay’a, bütün din görevlisi arkadaşlarıma ve aziz milletimize hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Bugüne kadar din-devlet, vatan-millet, ezan, bayrak ve mukaddes değerlerimiz için kanlarını ve canlarını feda eden aziz şehitlerimize, Hatay’a hizmet etme bahtiyarlığına erişip de ebediyete irtihal eden din görevlilerimize ve bütün geçmişlerimize Rabbimizden rahmet; hayatta olanlara sağlık ve hayırlı ömürler diliyorum.

Bugüne kadar Hatay İl Müftülüğü görevini ifa edip, bu görevi bugün bize bırakan değerli İl Müftümüz Hamdi Kavillioğlu’na, hizmetlerinden dolayı şahsım ve kurumumuz adına teşekkürlerimi arz ediyorum.

Ya Rabbi, girdiğim yere doğruluk ve güzellikle girmeyi; oradan ayrılırken de, aynı şekilde doğruluk ve güzellikle ayrılabilmeyi nasip eyle diye dua ediyor, herkese selam, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.”

Hatay İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili kimdir?

1967 yılında Kütahya/Gediz İlçesi’ne bağlı Altıntaş Köyü'nde doğdu. İlkokulu Altıntaş'ta tamamladı. Gediz İmam-Hatip Lisesi’nden 1985, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1991 yılında mezun oldu.

1991'de Antalya Hacı Mehmet Gebizli Eğitim Merkezi’nde açılan müftülük-vaizlik kursunu başarıyla bitirerek, Haziran 1992’de Artvin-Hopa Vaizi olarak atandı.

1995’te itibaren sırasıyla Artvin-Ardanuç ve Kayseri-Tomarza ilçe müftülüğüne atandı.

Hollanda Rotterdam Başkonsolosluğu çalışma bölgesi Huizen Selimiye Camii’nde imam hatip olarak görev yaptı.

Yurt dışı dönüşü 2003’te Muğla-Ula, Ağustos 2008’de Fethiye, Temmuz 2012'de Bahçelievler ilçe müftülüğüne, Mayıs 2018’de ise Tokat İl Müftülüğüne atandı.

Tokat İl Müftüsü olarak görev yapmakta iken son yayımlanan "İl Müftüleri Kararnamesi" ile 2 Haziran 2020 tarihinde Hatay İl Müftülüğü görevine getirilen Bilgili, evli ve beş çocuk babası olup, Arapça ve Flamanca (Hollanda) bilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2020, 00:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER