Çorum Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık'ı Tanıyalım

Çorum İl Müftü Yardımcısı Adnan Zeki BIYIK'ı Tanıyalım.

Çorum Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık'ı Tanıyalım

Çorum İl Müftü Yardımcısı Adnan Zeki BIYIK:

1970 Samsun Havza doğumludur. İlk orta tahsilini memleketinde tamamladı. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Bölümü bitirdi. Yine aynı üniversiteye bağlı AÖF Sosyal bilimler Bölümünü bitirdi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Konservatuarını tamamladı. Konservatuar yıllarında Viola sanatçısı ve Bestekâr Dr. Mustafa UYAN’ dan mûsikî bilgisi ve repertuar dersleri alarak müzik bilgisini ilerletti. Ayrıca Neyzen Dr. Hakkı TEKİN’den tefeyyüz etti.

Ankara da görev yaptığı yıllarda Ankara Büyükşehir Belediyesi TSM ve THM korolarında korist olarak çalıştı. Kültür Bakanlığı Devlet Halk dansları Hocalarından Ulya TURGUT Hanım’dan Sahne estetiği ve diksiyon dersleri aldı. Kültür Bakanlığı THM sanatçısı Salih TURHAN’dan müzik alanında istifade etti. Kayseri’de İlahiyat eğitimi aldığı sıralarda Neveser Musiki Topluluğu ve Aydınlar Ocağı Türk Tasavvuf müziği Topluluklarını kurdu.

Bu topluluklarla binlerce konserler verdi. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı iki buçuk yıllık müftüler ve vaizler ihtisası eğitim merkezini bitirdi. Görevde yükselme sınavlarında başarılı olunca 2005 yılında Afyon-Dinar Vaizi, 2005 Ekiminde Hakkâri-Çukurca Müftüsü olarak atandı.

2007 Yılında Konya’nın Tuzlukçu İlçesine müftü olarak atandı. Kendi ilçesinde 12 imamdan oluşan “Nasrettin Hoca Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunu oluşturdu ve bu ekiple birçok konserler verdi.

Konya Beyşehir’de ise “Eşrefoğlu Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğunu" kurdu ve şefliğini yaptı. İlahiyat fakültesi bitirme tezi olarak “Sanat Güneşi Zeki MÜREN’in Türk müziğine ve Sahnesine Getirdiği Yenilikler” adlı konuyu çalıştı. Bu tez İlahiyat Fakülteleri tarihinde bir ilki teşkil etmiştir.

30 civarında bestesi bulunmaktadır. “Yandır Beni” ve “Ya Vedûd” adlı iki albümü vardır. Yüksek Lisansını, Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Tarihi ve Sanatları ABD’de Türk Din Mûsikîsi alanında tamamladı. Master tezi olarak yine Türkiye’de bir ilk olan “Günümüz Mûsikîşinas Din Adamları” adlı konu ile bilim uzmanı oldu. Diyanet İşleri Başkanlığınca Eylül 2011'de Çorum-Ortaköy İlçesine tayin edildi. Hititler’in başşehirliğini yapmış Ortaköy’ün Hitit Dönemindeki adı olan Şapinûva ismini taşıyan kurduğu “Şapinûva İmamları” adlı korosu ile Türk-İslam Kültürüne hizmete devam etmektedir.

Yayla Haber, Turkey Trıbune, Türkiye Manşet, Lüleburgaz Görünüm Gazetesi, Habername, Konya Olay gibi muhtelif haber ve sanat sitelerinde makaleler yazıp köşe yazarlığı yapmaktadır. 11.10.2013 ve 20.10.2018 tarihleri arasında Kırklareli İl Müftü Yardımcısı olarak görev yaptı.

05.11.2018 tarihinde Çorum İl Müftü Yardımcılığı görevine atanan Adnan Zeki Bıyık Evli ve 3 Çocuk babasıdır.

"Atatürk ve Etrafındaki Müzisyen Din Adamları", "Yaşayan Mûsikîşinas Din Adamları", "Makalelerim", "Fetvalarım" adlı kitapları basılmaktadır. Arapça ve orta derecede İngilizce bilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER