Tüm hazırlıklar tamam.Mehmetcik emir bekliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Fırat'ın doğusunda arzu ettiğimiz neticelere ulaşamadık. Türkiye'nin kendi yolunda devam etmekten başka çaresi kalmamıştır” dedi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da olası bir operasyon için “Bu işin şakası yok, hazırız” ifadelerini kullandı.

Tüm hazırlıklar tamam.Mehmetcik emir bekliyor

ABD ile Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon için çalışmalar yürütülürken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir açıklama daha gelmişti. Bölgeye yönelik hava devriyelerini işaret eden ve kara devriyesi için de mesaj veren Erdoğan, “3-5 helikopter uçuşuyla, birkaç yüz askerin devriyesiyle olacak iş değildir” yorumu yapmıştı. “Tüm bölgeyi fiilen güvenli hale getirmeliyiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tekrar eylül ayını işaret ederek, “Eylül ayı bitmeden fiilen güvenli bölgeyi başlatmamış olursak artık kendi yolumuza gitmekten başka çare olmayacak” demişti.

ABD’DEN TERÖR ÖRGÜTÜNE DESTEK

ABD, Fırat'ın doğusunda bir yandan Türkiye ile güvenli bölge çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da bölgeyi kontrol altında tutan terör örgütü PKK/YPG'ye lojistik desteğini sürdürüyor. ABD´nin ikili tavrı nedeniyle Türkiye, birden fazla seçeneği göz önünde bulundurarak, hazırlık yapıyor.

Milli Savunma Bakanı Akar “Silahlı Kuvvetlerimiz her şeyiyle, her yönden, her bakımdan hazır. Arkadaşlarımızın morali, motivasyonu yüksek” diyerek operasyon için sinyal verdi. ABD ile müşterek operasyon için tekrar çağrı yapan Bakan Akar da şu ifadeleri kullandı:

“Bizim istediğimiz stratejik ortaklık ruhuna uygun, NATO içindeki müttefiklik ruhuna uygun, hep birlikte, hep beraber... Bizim tamamen insani taleplerimiz var. Orada bir dram, trajedi var. İnsanlar rahat ve huzur içinde, güven içinde evlerine, topraklarına dönsünler. Bunu yapabilmek için ne lazım? Oradaki teröristlerin çıkması, oradaki tahkimatın tahribi lazım. Bizim bunu devriye ile görmemiz lazım, devriye üslerinin olması lazım. Evet, bu arada gelişmeler de var. İHA'lar, helikopterler, F-16'lar uçuyor, bunlarla keşif gözetleme faaliyetlerimizi yapıyoruz. Ancak bizim ilave taleplerimiz var, işin hızlanması lazım, sonuca gitmesi lazım, vakit kaybediyoruz. Vakit kaybetmememiz lazım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER