Restorasyonu tamamlanan 169 yıllık cami ibadete açıldı

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 1851 yılında yaptırılan Pazarlık Camisi, 4 yıl süren restorasyon çalışmasının tamamlanmasının ardından ibadete açıldı.

Restorasyonu tamamlanan 169 yıllık cami ibadete açıldı

İlçede halk arasında ‘Pırasa Camisi’ olarak da bilinen Pazarlık Camisinin Vakıflar Bölge Müdürlüğünce 2016 yılında başlatılan restorasyonunun tamamlanması dolayısıyla cuma namazı öncesinde bir program düzenlendi.

Caminin tarihi ve restorasyonu hakkında bilgi veren Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı, Gazicelal Mahallesinde bulunan Pazarlık Camisi’nin mülkiyetinin Gazi Celal Vakfı’na ait olduğunu kaydetti.

1851 yılında inşa edilen caminin minaresinin 1925 yılında yapıya eklendiğini ifade eden Erarı, restorasyon çalışmalarının 2016 yılında başladığını ancak bir takım aksaklıklar nedeniyle 4 yılda tamamlandığını anlattı.

Edremit’te 240 tane tescilli kültür varlığı bulunduğunu hatırlatan kaymakam Turgay Ünsal, programda yaptığı konuşmada ilçenin sadece deniz, zeytin zeytinyağı turizminin yanında kültürel ve tarih turizmiyle de büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. 

Ünsal, Pazarlık Camisi’nin yeniden ibadete açılmasının mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Programa katılan AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, yeniden ibadete açılan Pazarlık Camisi’nin tarihi hakkında bilgi vererek hayırlara vesile olmasını diledi. 

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, “Öz kimliğimizin, kültürümüzün, dinimizin bize emaneti olan bu yapının Edremit ilçemize tekrar kazandırılmasını memnuniyetle karşılıyorum. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Vakıflar Genel Müdürlüğüz vakıf eserlerinin tekrar hizmete sunulması, sahip çıkılması noktasında üstün görevler yerine getiriyorlar. Bunlardan biri de bugün canlı olarak yaşadığımız Pazarlık Camisinin restore edilerek halkımızın hizmetine sunulmasıdır. Hayırlı olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da  vakıflar bölge müdürlüğünün güzel çalışmalar ortaya koyduğunu ifade ederek, “Kültürel miraslarımıza sahip çıkmalıyız, onları daha uzun yıllar insanlığa hizmet edecek noktada tadilatların yapılması gerekiyor. Emeği geçem herkese teşekkür ederiz. Güzel ibadetler yapılsın, hayırlı olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Pazarlık Camisi, Balıkesir İl Müftüsü Ramazan Topçan’ın öncülüğünde okunan dualar eşliğinde 4 yıl aranın ardından yeniden ibadete açıldı. Törene katılan protokol üyeleri cuma namazını pandemi kurallarına uyarak birlikte kıldı.  

Program sonrası AA’ya bilgi veren Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı şunları söyledi; “Edremit Pazarlık Camisi’nin uzun süren bir restorasyondan sonra ibadete açıyoruz. Edremit halkına hayırlı olmasını diliyorum. Camimiz ilk defa 1851 yılında bundan 169 yıl önce inşa edilmiştir. Daha sonra ikince kere 1910 yılında yapılmıştır. 2016 yılında da biz restorasyonuna başladık. Restorasyonu üstlenen firmanın sıhhi ve mali bir takım sıkıntılara düşmesi sebebiyle plananlanan zaman içerisinde tamamlanamadı. Vekillerimizin müdahil olmasıyla yeni bir ihale yapıldı ve bu sene içerisinde restorasyonu tamamlamış bulunuyoruz.”

Erarı, Pazarlık Camisi’nin restorasyonunun 412 bin liraya mal olduğunu da sözlerine ekledi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER