Para karşılığı haber yapan siteler

Para karşılığı haber yapan siteler

Journo haber sitesi, 50 TL’den başlayıp 4.500 TL’ya kadar değişen ücretlerle, aralarında büyük haber ajanslarının da yer aldığı çeşitli medya kurumlarında haber yayınlatan ‘ismi saklı’ bir dizi halkla ilişkiler ve danışmanlık şirketinin ‘fiyat tarifesi’ ni yayınladı. Tarifede DHA, İHA, Star, Akşam, Haberler.com gibi önde gelen gazete, haber ajansı ve haber siteleri de yer alıyor. Tarifede adı geçen bazı sitelerden de yalanlama geldi.

@JournoComTr’nin haberine göre, halkla ilişkiler ve danışmanlık adı altında hizmet veren bazı şirketler, ‘potansiyel müşterileri’ ne e-posta yoluyla ulaşarak, çok sayıda haber sitesine istedikleri içeriği istedikleri biçimde, üstelik de iki gün içinde ‘yayınlatma garantisi’veriyor. Ancak bu şirketler, haber içeriğinin müşterinin ‘sadece kendisiyle ilgili olmasını’şart koşuyor. Başkaları aleyhine yapılacak haberleri kabul etmiyorlar. Gönderilen tanıtım e-postalarında ise şu ifadeler yer alıyor: “… ile internet üzerinde 900’den fazla internet haber sitesine ve sektörel portallara haberlerinizi yayınlatabilirsiniz. Hazırlayacağınız içeriği 900 farklı internet sitesine 2 işgünü içerisinde yayınlayabiliriz. Sizin ya da şirketinizin bültenlerini doğrudan kaynaklarına eklemek ve garantili çözüm için bizimle iletişime geçin. Haber ajanslarının ve büyük haber sitelerinin içerisine haberlerini eklemek, birkaç günde milyonlarca kişiye erişmek isterseniz  online haber servisini deneyin.”

Journo’nun ulaştığı söz konusu ‘halkla ilişkiler’şirketlerinden birinin e-postaya eklediği ‘fiyat tarifesi’ nde, ‘irili ufaklı’ yüzlerce site, atadıkları kimlik numaraları (ID) ve ‘yayınlama bedeli’ ile birlikte listeleniyor. Şirket, ‘online medya ilişkileri’ başlığı altında müşterilerinin içerik ve bültenlerini haber sitelerinde yayımlatmayı vaat ediyor.

Fiyat listesinde dha.com.tr 4.500 TL ile en yüksek fiyat istenen site olurken, onu 4.200 TL ile mynet izliyor. Star ve Akşam gazetelerinin web siteleri için ise 2.400 TL isteniyor.

T24 ve shiftdelete.net siteleri, Journo’ya gönderdikleri açıklamalarla, halkla ilişkiler şirketinin söz konusu listesindeki yerlerini yalanladılar. Bu arada Journo, sadece haberler.com sitesinin bu tür tanıtım haberlerine ‘ilandır’ ibaresini koyduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER