Merkezi sistem ezan tartışması

Merkezi sistem ezan tartışması

Erdoğan'ın eski metin yazarı önerdi

AKParti Ankara Eski Milletvekili Aydın Ünal, İzmir'de cami minarelerinden Çav Bella şarkısının çalınmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Aydın Ünal, tepki çeken olayın ardından camilere ve ezana ilişkin yeni bir tartışma konusu açtı.

Camilerden merkezi sistemle ezan okunmasının kaldırılması gerektiğini savunan Aydın Ünal, “Minarelerden ezan ve sala dışında hiç ama hiç bir şey okunmamalıdır” dedi.

 Aydın Ünal’ın açıklaması şöyle:

1. Ezana dokunmak bayrağa, istiklalimize ve İstiklal Marşı’mıza dokunmak gibidir. İzmir’de ezana saldırının üzerine kararlılıkla gidilmelidir

2. Merkezi sistemle ezan 28 Şubat uygulamasıdır. Kaldırılmalıdır

3. Minarelerden ezan ve sala dışında hiç ama hiç bir şey okunmamalıdır.

İşte o mesaj:

KORONAYA KARŞI TEKBİR VE SALAVAT

Aydın Ünal’ın önerisindeki “Minarelerden ezan ve sala dışında hiç ama hiç bir şey okunmamalıdır” maddesi akla koronavirüs nedeniyle okunan tekbir ve salavatı akla getirdi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının bir an önce sona ermesi ve hastaların şifa bulması amacıyla yatsı ezanının ardından cami hoparlörlerinden dua ediliyordu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın çağrısı üzerine ülke genelindeki 90 bin caminin hoparlörlerinden tekbir ve salavat getirildi.

NE OLMUŞTU

İzmir'deki bazı camilerde önce "Çav Bella" marşı, daha sonra Selda Bağcan’ın seslendirdiği "Yuh Yuh" şarkısının çalınması tartışma yaratmıştı.

İzmir Müftülüğü, yaşanan olayın ardından ildeki bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapılması nedeniyle inceleme başlatıldığını ve bu konuda suç duyurusunda bulunulduğunu bildirmişti.

İzmir'de cami minarelerinden Çav Bella şarkısının çalındığı anların görüntüsünü sosyal medyadan paylaşan CHP üyesi ve Eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER