Harf inkılabını yorumladı

Harf inkılabını yorumladı

Kayıhan Osmanoğlu'ndan Harf İnkilabı değerlendirmesi: Bir günde dedelerimizin ismini yabancılaştırdılar

Merhum Abdulhamid Han'ın torunu Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu, "Harf İnkilabı ile bize bir günde ecdadımızı unutturdular. Dünyada kendi geçmişine hakaret eden başka bir millet yok." dedi.

"Bu zamana kadar tarihimizi bize hep yanlış anlattılar." diyen Osmanoğlu, "Biliyorsunuz ki Harf İnkilabı ile bir günde kendi dilimizi kaybettik. Kendi Türkçemizi kaybettik. Mezar taşlarında yazan dedelerimizin isimlerine yabancılaştık." ifadelerini kullandı.

'Geçmişine hakaret eden tek milletiz'

Dünyada kendi geçmişine hakaret eden başka bir millet olmadığını belirten Kayıhan Osmanoğlu, şunları söyledi:

"Bize Osmanlı Devleti'ni unutturmak için ellerinden geleni yaptılar. Bizler de buna karşılık yıllardır gerçekleri ortaya koymaya çalışıyoruz. Dünyada kendi geçmişine hakaret eden tek milletiz. Dünyaya hükmetmiş bir neslin torunlarıyız ama onlara hakaret etmekte direniyoruz." 'Vahdettin Han sürgün edildi'

Osmanlı Padişahı Sultan Vahdettin Han'ın İstanbul'dan ayrılışına dikkat çeken Osmanoğlu; bazı çevrelerin iddia ettiği gibi onun kaçmadığını, çıkartılan bir kanunla sürgün edildiğini şu ifadelerle anlattı:

"17 Kasım 1922 Sultan Vahdettin Han'ın İstanbul'dan ayrılmak zorunda kalışının yıldönümü. Bu olayı hala farklı yorumlayanlar var. O kaçmadı. Çıkartılan bir yasa ile zorla sürgüne gönderildi."

Kayıhan Osmanoğlu sözlerini, Vahdettin Han'ın sürgüne giderken kullandığı ifadeleri hatırlatarak sonlandırdı:

"Madem kimse uğurlamaz bizi bu limanda, işte son duam: Etmesin Mevlam bizi dinden, imandan."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Av.
Av. - 2 ay Önce

Dil ile alfabe arasındaki farkı bilmeyen cahil insanların olması ne kadar da üzücü bir durum. Bizim dilimiz Türkçe. Bundan 100 yıl öncede Türkçeydi, 1000 yıl önce de. Türkler tarihte farklı alfabeler kullanmışlardır. Osmanlıcayı atalarının dili olarak görüyorsa ben de Osmanlıcayı reddedip Göktürkçeyi atamın dili görüyorum. Arapların dilimi yozlaştırması nedeniyle atamın dilinolan Göktürkçe unutuldu. Yıllar önce taşlara kazınmış kitabeleri okuyamıyorum. Hadi buna cevap versin şimdi.

SIRADAKİ HABER