Ermeni patrik ; Ayasofya ibadete açılsın müze olarak yapılmadı!

Ermeni patrik ; Ayasofya ibadete açılsın müze olarak yapılmadı!

Ayasofya Camii’nin yeniden cami olarak ibadete açılması tartışmalarına Ermeni Patriği Sahag Maşalyan da katıldı. Türkiye Ermenileri 85’inci Patriği Maşalyan, twitter hesabından yaptığı açıklamada Ayasofya'nın ibadete açılmasını Hristiyanların da ibadet etmesini istedi.

Maşalyan twitter hesabından şu paylaşımlarda bulundu:

“Ayasofya on bin işçinin emeğiyle, bir servet harcanarak kuruldu. 1500 yıllık sayısız onarım, Fatih Sultan Vakfının emekleri, hepsi bu Mabet ibadet yeri olarak korunsun diyeydi. Müze olsun diye değil.

Meraklı turistlerin fotoğraf çekmek için oraya buraya koşuşturması yerine diz çökmüş imanlıların saygı ve huşuyla secde kılmasının, Mabedin fıtratına daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Ayasofya ibadete açılsın. Mabet yeterince büyük. Hıristiyanlara da bir alan tahsis edilsin. Dünya dinsel barışımızı, olgunluğumuzu alkışlasın. Ayasofya çağın ve insanlığın barış sembolüne dönüşsün.

“HAÇ VE HİLAL İTTİFAKI”

Maşlayan’ın attığı “Yeni bir haç ve hilal ihtilafı lüksümüz yok. Dünyanın kurtuluşu haç ve hilal ittifakıdır. Böyle bir barışı dünyaya armağan etme onuru Türkiye Cumhuriyeti Devletine yaraşır.” tweeti hayli dikkat çekici bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER