Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Ankara’da Gerçekleştirildi

Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı Ankara Anadolu Otel’de gerçekleştirildi

Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Ankara’da Gerçekleştirildi

Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı Ankara Anadolu Otel’de gerçekleştirildi. Genel Başkan Mehmet Bayraktutar başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen, Muş Belediye Başkanı ve Diyanet-Sen Eski Şube Başkanı Feyat Asya, genel merkez yönetim kurulu üyeleri ve şube başkanları katıldı.

dynbask1

Bayraktutar: Din Görevlisine Hizmet Dine Hizmettir 

Başkanlar kurulu toplantısında konuşan Genel Başkan Mehmet Bayraktutar, Diyanet-Sen Kurucu Genel Başkanı Ahmet Yıldız’ın “Din görevlilerine hizmet dine hizmettir” sözüne atıfta bulunarak “Ahmet Yıldız ağabeyin hepimizin idrakine yol haritası olan sözü tekrar söylemek lazım; din görevlilerine hizmet dine hizmettir. Üstüne de eklemek lazım; dine hizmet, adalete, huzura, sükûna, refaha ve felaha davettir, hizmettir. Yorulmadan yormadan, zorlanmadan, kolaylaştırarak ter dökmektir, fikir üretmektir, kazanım elde etmektir.”dedi.

dynbask4_1Samimiyet ve İhlasla Sendikacılık Yapıyoruz

Diyanet-Sen’in teslimiyetle, ihlas ve samimiyetle sendikacılık yaptığını vurgulayan Bayraktutar “Çok şükür, yalana itibar etmeyen, hakikati ihmal etmeyen, insana itibar, insan onuruna ihtiram eden, eşref-i mahlûkun hukukunu mabudun şeraiti ile gözeten bir akılla, yerelden evrensele, ülkeden dünyaya sendikacılık yapıyoruz. Çok da iyi yapıyoruz. Tarih, sözümüzü de, yönümüzü de, özümüzü de doğruluyor, kibre düşmeyen bir gururla yaptıklarımızın, söylediklerimizin, karşı çıktıklarımızın haklılığını teyit ediyor. Biz yasaklara karşı çıktık; Sonucunda haklı da çıktık. Başörtüsü yasak olamaz dedik, tanımıyoruz, itiraz ve isyan ediyoruz dedik. Sonuç, ortada.” İfadelerine yer verdi,

Sözleşmeli Garabetine Son Vermek Öncelikli Hedefimiz

Teşkilat kanunundan, dini bayramlarda fazla çalışma ücretine, lisans tamamlamadan ek ders ücretine, öğretim yılına hazırlık ödeneğinden ilave ek ödemeye, maaş, ücret, ödenek ve sosyal haklarda artış sağlanmasından sözleşmelilikte kadroya kavuşma süresinin kısaltılmasına kadar birçok kazanımda Diyanet-Sen’in imzasının olduğunu hatırlatan Bayraktutar “İnanın sözleşmeliliği Diyanet teşkilatından, din görevlilerinin hayatından çıkarmak, din için, diyanet için, inanç için ter akıtan sözleşmeli kardeşlerimizi sözleşmelilik garabetinden kurtarmak ve iş güvencesine tam anlamıyla kavuşturmak da öncelikli hedefimiz ve kesin kararımızdır. Bunu da birlikte başaracağız, bu konuda tarih yazacağız.Sözleşmeliliğin salasını okumak da bize nasip olacak inşallah. ”diye konuştu.

dynbask3Hayır ve Güzellikte Sınırı Olmayan Bir Sendikayız

Sendikacılıkta daima insanı öncelediklerini belirten Bayraktutar konuşmasına şöyle devam etti:

Biz, Türkiye’de bir sendikayız ama bütün insanlığı esas alarak, hayır, güzellik, adalet ve huzur inşa etme derdinde, erdemli din görevlileri sendikacılarıyız. Kurulduğumuz yer Türkiye, olduğunuz yer bütün dünya.Genel merkezimiz Türkiye ve Ankara’da; faaliyetlerimiz yedi kıtada ve bütün dünyada.

Misyonumuzda vizyonumuz da budur, bu olmalıdır. Diyanet-Sen’in bu genel kuruldaki paradigmal mottosu bizim için bağlayıcıdır, yol göstericidir, ulaşılması kaçınılmaz hedeftir.

O da nedir? Yerelden evrensele soylu mücadeledir. Artık dünya bizi tanıyor. Medeniyet coğrafyamızdaki sendikalar bizi arıyor, soruyor, bizimle kucaklaşıyor ve işbirliği yapıyor. Bu anlayışla Ahmet Yıldız başkanımızın ismine, emeğine, Diyanet-Sen’e kattığı değeri de yansıtacak/yaşatacak bir şekilde Gana’da Ahmet Yıldız Külliyesi inşa ve bu külliyede tebliğ ve irşat faaliyetleri son hızıyla devam ediyor. Niyetimiz de gayretimiz de halistir, hakikidir, sonuca dairdir. O külliye medeniyet coğrafyamıza dönüş irademizin sancağı ve Bismillah’ı olacaktır. Dünya ve insanlık, kendisine adaleti, huzuru, barışı, hakça dağıtımı ve insanca yaşama hakkını sunacak bir düzene, bir iradenin, bir değerler manzumesinin yokluğunu hissediyor ve onu umut olarak bekliyor. O umudun bir tarafından biz varız.Memur-sen var Diyanet-Sen var. 

dynbask5Yalçın: Sendikacılıkta Çıtayı Daima Yükselteceğiz

Toplantıda Diyanet-Sen başkanlarına hitap eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Diyanet-Sen’in öncü kimliği ile hep ilklerin sendikası olduğunu hatırlatarak “Yeni bir yıla, yeni bir döneme girdik. Diyanet-Sen sendikacılıkta çıtayı hep yüksek tuttu. Memur-Sen’e bağlı sendikalar arasında ilk yetkiyi alan bu yetkiyle Memur-Sen’i de toplu görüşme masasına taşıyan, sendikalaşma onanı en yüksek sendikamız. Her zaman rekorlara koşan Diyanet-Sen 81 ilin 81’inde de yetkiyi alan tek sendikamız. Bunlar kolay elde edilmiş başarılar değil. Geçmiş yıllarda aldığımız mesafeyi bu yıl geçmemiz, adeta kendimizle yarıştığımız sendikal mücadelede çıtayı çok daha yukarılara çıkarmamız, gayret ve fedakârlıkta düzeyi ufukların ötesine taşımamız gerekiyor. Memur-Sen’in, Diyanet-Sen’in kapasitesini arttırmanın, örgütlülüğümüzü büyütmenin her zamankinden daha önemli olduğu bir dönemdeyiz. Bu nedenle sahada yapacağımız her türlü çalışmayı özenle, özveriyle yapmamız gerekiyor.” dedi.

dynbsk2Memur-Sen olarak “zammı enflasyon canavarı değil masanın tarafları belirlesin” iradesini dile getirerek tabloyu değiştirecek teklifi paylaştıklarını belirten Yalçın, “Enflasyon tahmini tutmayan, teklif ettiği maş zammı oranı enflasyonu yenmeye yetmeyen bakışın faturası bordrolara yansıyor.” diye konuştu.

Sorunun kalıcı çözümünün ise enflasyon tahminine göre değil, mevcut enflasyona göre tekliflerin yapılması gerektiğini söyleyen Yalçın enflasyon tahminlerinin tutmadığı gerçeğine göre hareket edilmesi, enflasyon canavarının değil toplu sözleşmenin yetkili taraflarının iradesi benimsenmesi gerektiğini söyledi.

Yalçın, 2020 yılı için uygulanacak olan yeniden değerlendirme oranlarını örnek göstererek “Vergi ve harçlarda, kamu tarafından sağlanan mal ve hizmetler ile uygulanacak adli ve idari cezalarda 2020 yılı için yapılacak artış oranını belirleyen yeniden değerleme oranı %22,58 olarak açıklandı. Devletin gelir kaleminde fiyat, ücret, tutarlarına %22.58 zam yapıldı. Kamu İşvereni Hakem Heyeti ise 2020 yılı için kamu görevlilerinin ücretlerine %4+%4’ü yani yıllık %8.16‘yı uygun gördü. Devletin kendi alacağına zam ile kamu görevlisine yaptığı zam oranında fark var. Bu,5.Dönem Toplu Sözleşmedeki mutabakatsızlık gerekçesinin teyididir.” şeklinde konuştu.

Hukuki Haklar Anlatıldı

Toplantıda Diyanet-Sen Hukuk Müşaviri Avukat Hacı Muharrem Mankır, hukuki haklarımız konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Yönetim kurulu üyeleri kendi alanları ile ilgili birer konuşma yaptı. Daha sonra şube başkanları yaptıkları çalışmalar konusunda bilgi verdi. Soru cevap bölümün ardından toplantı sona erdi.guldemirbsk
ozkanbsk
omurcadyn
yakisiryamanbsk
guzeldalbsk
mankir
dynbask6

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER