Van'dan acı haber: Çığ düşmesi sonucu 23 canımız gitti

Van'dan acı haber: Çığ düşmesi sonucu 23 canımız gitti

Van'dan acı haber: Çığ düşmesi sonucu 23 canımız gitti

Son dakika... Van'da arama Kurtarma çalışmaları yürüten AFAD ve UMKE ekiplerinin üzerine çığ düştü.. İlk bilgilere göre, İkinci çığ faciasında 8'i jandarma, 3'ü güvenlik korucusu, 1'i itfaiye eri olmak üzere 12 kişi şehit oldu. Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas, 300’ün üzerinde arama çalışmalarını sürdüren ekip vardı. Tahminen 50 kişi çığ altında kaldı. dedi. Son dakika bilgisine göre, İkinci çığ faciasında 8'i jandarma, 3'ü güvenlik korucusu 3 itfaiye eri ve 9 sivil olmak üzere 23 kişi hayatını kaybetti.

Van-Bahçesaray kara yolunun 33’üncü kilometresinde dün çığ altında kalan iki kişiyi arama çalışmaları devam ederken, bugün saat 12.15’te aynı bölgede ikinci bir çığ felaketi yaşandı.

AFAD, UMKE, JAK, Van Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yanı sıra köy korucuları ve vatandaşlarında aralarında olduğu kalabalık bir ekip çığ altında kaldı.

BAKAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

Bakan Soylu ikinci çığ faciasına ilişkin olarak, "Maalesef 8 jandarma, 3 güvenlik korucumuzu kaybettik. Çığın altında olanlar olduğunu değerlendiriyoruz. Ben de şimdi Van'a geçiyorum." açıklamasında bulundu.

VAN VALİSİ ACI HABERİ DUYURDU

Soylu'nun  açıklamasının hemen ardından kahreden haberi Van Valisi Mehmet Emin Bilmez duyurdu. Vali Bilmez, çığda sekiz jandarma, üç güvenlik korucusu, üç itfaiye eri ile dokuz sivil vatandaşın yaşamını yitirdiğini söyledi.

5 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ Dün akşam saat 17.00 sıralarında bir minibüsün üzerine çığ düşmüş, çalışmalar sonucu 5 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, 6 kişi ise sağ olarak kurtarılmıştı.

“Biz Hizan’da iki tane cenazemizi götürüyorduk, orada çalışmalar devam ediyordu. Ancak bazı vatandaşlarımız aynı yolu kullanmak istediler. Tabi ki köy yerinde de devletin tüm çalışmaları devam ettiriyorlardı. 25 kişinin çıkarıldığı haberini aldık yaralı olarak Van’a ulaştırıldı onlar. Diğerleri kaç kişi kalmış net bir bilgi yok elimizde. 25 kişi çıkarılmış, 5 araç operatörlerle beraber çığ altında bilgiyi aldık. Ve çalışmalar hızlı bir biçimde devam ediyor.

Arvas, “300’ün üzerinde arama çalışmalarını sürdüren ekip vardı. Tahminen 50 kişi çığ altında kaldı. Bize ulaşan bilgi o şekilde.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER