Krallık çöküyor!.. Parasız kalan Suudi Arabistan 7 milyar dolarlık tahvil sattı

Krallık çöküyor!.. Parasız kalan Suudi Arabistan 7 milyar dolarlık tahvil sattı

Suudi kraliyetinin petrol üretimini artırıp fiyatları rekor düzeyde düşürmesini değerlendiren Bloomberg yazarı David Fickling, petrodolar imparatorluğunun düşüşünün ufukta gözüktüğü, sadece birkaç ay sonra 'akla hayale gelmez' bir krizle karşılaşabileceği analizini yaptı. 
Mart ayında yapılan bu ekonomik yorumun üzerine Koronavirüs krizi ve Petrol fiyatlarındaki düşüş eklenince Suudiler iyice zora düştü.
Petrolden para kazanamayıp sürekli kaybeden Suudiler; dini faleyitleri de virüs nedeniyle yasaklayınca ekonominin ikinci büyük gelir kalemi turizmden de oldu.

7 milyar dolarlık tahvil satışı
Bir zamanların dünyanın en zengini olan bu Vehhabiler, şimdi 7 milyar dolar borç aldı. Suudilerin borç alması da aslında bir kıyamet alameti.
Suudi hükümeti, ülkenin ana gelir kaynağı olan petrol fiyatlarındaki düşüşten ve Corona virüsünün sonuçlarından kaynaklanan gelir kayıplarını telafi etmek için yedi milyar dolarlık tahvil satışı yaptı. Kısaca piyasalara 7 milyar dolar borçlandı.
Suudi Maliye Bakanlığı tahvillerin vadesinin üç kategoriye ayrıldığını söyledi: 2025'te 5 yıllık tahvil için 2,5 milyar dolar, 2030 yılında 10 yıllık tahvil için 1,5 milyar dolar ve 2060'ta 40 yıllık tahvil için 3 milyar dolar.
Maliye Bakanı El-Jadaan, bu yıl ek borçlanmanın 100 milyar riyali (26.7 milyar $) aşmayacağını tahmin etti.Mevcut koşullar altında Suudi Arabistan bütçesini harcamaların yüzde 5'ini temsil eden 50 milyar riyal (13.3 milyar $) azaltmaya karar verdi.
Petrol fiyatları, "Corona" etkilerinden dolayı ham talepteki önemli düşüş nedeniyle gelirinin yaklaşık yarısını kaybetti..

SUUDİ EKONOMİSİNE YÖNELİK ŞOK EDİCİ BEKLENTİ RAPORU
Bir Suudi yatırım şirketi, cari yıl boyunca bütçe açığı ve ülkenin kamu borcu hakkında şok edici beklentiler yayınladı.
Ekonomik verilerin analizini yapan Suudi Yatırım şirketi; Bütçenin bu sene 422 milyar riyal yani 114 milyar dolar açık vereceğini açıkladı.
Bu veri; GSYİH'nın yüzde 15,7'sine tekabül ediyor ki bu Krallık için felaket bir durum.
Jadwa" nın 2020 Suudi ekonomisi tahminler ve beklentiler raporuna göre; Kamu borcunun 176 milyar riyal (47.5 milyar dolar) artacağı tahmin ediliyor ve bu da toplam devlet borcunu 854 milyar riyale (230.5 milyar dolara)  çıkarıyor ve toplam borç yıl sonuna kadar gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 31,7'sine tekabül ediyor.
Suudiler yılbaşında yaptıkları bütçede gelir kalemini 1.076 trilyon riyal olarak hedeflediler.
Petrol fiyatlarının yerlerde sürünmesi, hacıların ve ziyaretçiyerin gelmemesi, Virüs nedeniyle ekonominin durma noktasına gelmesiyle birlikte bu rakamın gerçekleşme ihtimali şimdiden bitti.
En iyi şartlarda petrol satışıyla beklenen gelir, 654 milyar riyal (176 milyar dolar) olması bekleniyor.
Bu iyi tahmin bile Suudilerin iflas etmesi manası taşıyor.
Jadwa, yüzde 1,7'lik GSYİH daralması beklerken petrol dışı özel sektör yüzde 3,9 azaldı,
Petrol dışı gelirlere gelince, bütçedeki tahmini gelir düzeylerine göre yüzde 16'lık bir düşüşe tanık olacaklar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER