Evde teravih namazına dair önemli notlar

Evde teravih namazına dair önemli notlar

1. Teravih namazı 20 rekattır ve sünnet bir namazdır.

2. Mümkünse aile efradı ile birlikte saf düzenine uyarak evimizde cemaat olarak kılalım.

3. Teravih namazı kesinlikle yatsı namazından sonra kılınmalı. Yatsının farzından önce kılınmaz.

4. Şafi mezhebine mensup olan kardeşlerimiz teravihi iki rekat iki rekat kılmalı ve eğer şafi olan kardeşlerimizin kaza namazı varsa teravihe değil kazaya niyetlenmeli.

5. Hanefi mezhebine mensup olan kardeşlerimiz tek selamda 2-4-6-8 rekat kılabilir ama dörder dörder in üstüne çıkmamaya gayret edelim. İkişer rekat kılmak daha faziletlidir.

6. Tek selamda 8 rekattan fazla kılmak mekruhtur.

7. Hafız olmayan kardeşlerimiz kısa sureleri rekatlarda sırasına riayet ederek okusunlar. ( Halk dili ile kısa sureler sıralaması:
1-Elemtera 2- Liilafi 3- Eraeytellezi 4- İnna Edayna 5- Gulya eyyuhel kâfirun 6- İza câe       7- Tebbet 8- Gulhü 9- Felak 10- Nâs )

8. Bütün rekatlarda aynı iki sureyi okuyarak da kılabilirsiniz. Örneğin: 20 rekatın tamamını Kevser ve İhlas sureleri ile kılabilirsiniz.

9. Her tahiyyatta salli barik dualarını muhakkak okuyun. Dört rekatta bir selam veren kişi ikindi namazının sünneti gibi kılar.

10. Tek başınıza kılarken bile isterseniz sesli olarak kılabilirsiniz. Hatta evde cemaat olacak kimse yoksa meleklere niyetle imam olmaya niyet ederek cemaat olma nimetini kaçırmayın. Bu durumda hafif sesli okumanız yeterli.

11. Yatsı ezanı biter bitmez yatsı ve teravihe başlayalım vakit geçtikçe uyku ve üşengeçlik gelebilir.

12. Ailece kılınan namazlarda kameti erkek getirmeli. Kamet dışındaki tesbihatı hanım kardeşlerimiz müezzin gibi okumalarında sakınca yoktur. 

13. Teravih namazı kılarken her selamdan sonra selatı ümmiyye okumayı ihmal etmeyelim.

14. Vitir vacip namazını teravihden sonra yine cemaatle kılalım. Vitirin 3. rekatında Besmele Fatiha ve Zammı sureden sonra Allahu Ekber diyerek elleri kaldırarak tekbir almayı ve peşine kunut dualarını okumayı unutmayın. Unutarak rukuya gidilirse geri dönmeyip devam edin bu durumda sonunda sehiv secdesi yapmanız yeterli olacaktır.

15. Namazdan sonra Amenerrasulü okumayı unutmayın.

16. Önceki yıllarda camide kıldığımız teravih hızını geçmeyelim. Aşırı hızlı kılıp namazı zayi etmeyip aynı zamanda aşırı yavaş kılıp bıkkınlığa mahal vermeyelim (nefse yenik düşebiliriz). 

17- Niyet ettim Allah rızası için teravih namazı kılmaya diye niyet edilir. Eğer aralarda dünya kelamı konuşulmadı ise başta yapılan niyet ile tamamını kılabilir.

18- Nafile namaz olduğu için yaşlı ve aşırı yorgun olan kişiler oturarak kılabilir.

19- Yirmi rekatın tamamını da kılmaya gayret edelim. Eğer güç yetiremezsek 8 ila 20 arasında kaç rekât kılabilirsiniz kılın ama asla tamamını terk etmeyin.

20. Nafile namaz olduğu için ( yatsının farzını araçtan inerek kıldıktan sonra  ) uçak, otobüs ve normal araç içinde oturarak kılınabilir. 

Ramazanı Şerifiniz mübarek olsun.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2020, 22:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Serim
Mehmet Serim - 2 yıl Önce

Allah'ım râzı olsun, Mubârek Olsun.

ZÜLFÜKAR DİZKARA
ZÜLFÜKAR DİZKARA - 2 yıl Önce

Çok güzel izah edilmiş.
Allah razı olsun, kabul etsin inşaAllah

SIRADAKİ HABER