Çin’de coronavirüs: Ordu şehri kuşattı, vur emri verildi!

Çin’de coronavirüs: Ordu şehri kuşattı, vur emri verildi!

Çin’de coronavirüs: Ordu şehri kuşattı, vur emri verildi!

Çin’de coronavirüs: Ordu şehri kuşattı, vur emri verildi!

Çin’de 60 milyon kişi karantina altında. Çin Ordusu ise Wuhan kentini kuşatmış durumda. Şehir dışına çıkmak isteyenin vurulduğu belirtilirken, Pekin Yönetiminin virüsü kontrol altına aldığı an Wuhan’ı yıkmayı düşündüğü öne sürüldü. Öte yandan Çin devleti tarafından yapılan yeni açıklamada ölü sayısının 106’ya, koronavirüs vaka sayısının ise 4515’e yükseldiği iddia edildi.

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan ve başlarda kaynağı bilinmediğinden “gizemli hastalık” olarak anılan yeni tip koronavirüs, bugüne kadar çoğu Asya’da olmak üzere 10’dan fazla ülke ve bölgede görüldü.

28 Ocak itibariyle koronavirüsten ölenlerin sayısı 106’ya ulaştı. Ölenlerin çoğunun Huanan Deniz Ürünleri Pazarında çalışan veya ticaret yapan kişiler olduğu açıklandı. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı Wuhan’ın yıkılması ise gündemde.11 miyon kişinin yaşadığı kent, adeta hayalet şehre döndü. Çin ajansların geçtiği görüntülerde neredeyse dışarıda kimsenin olmadığı görülüyor.

BİR SES KAYDI SIZDI: ÖLÜ SAYISI 2744

Türkiye Gazetesinde yer alan habere göre; Karantina altına alınan bölgedeki insan sayısı 60 milyona ulaştı. Kentten sızan ses kaydına göre sadece Wuhan’da 100 bin vaka ve 2 bin 744 ölü var. 30 binin üzerinde Çinli gözlem altında tutuluyor. Bölgede sürekli toplu mezar kazılıyor. Karantina altına alınan şehirlerin dünya ile bağlantısı kesiliyor, şehirlerarası yollar beton bloklarla kapatılıyor. Ormanlar kızıl ötesi İHA’larla izleniyor, kimse şehirden çıkarılmıyor. Şehir dışına çıkmak isteyen vuruluyor. Çin’in virüse kontrol altına alınca Vuhan’ı yıkmayı düşündüğü öne sürülüyor.

MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU

Hubey eyaletinin Wuhan kentinde virüsün tespit edilmesinin ardından eyaletteki bazı şehirlerde toplu ulaşım hizmetleri durduruldu. Toplam nüfusu 150 milyonu bulan Guangdong ve Ciangşi eyaletlerinde maske takmak zorunlu hale getirildi.

ARAÇLARIN GİRİŞ-ÇIKIŞLARI YASAKLI

Pekin, Şanghay, Tiencin ve Şian kentlerine uzun yol seferi yapan otobüslerin giriş ve çıkışı yasaklandı.

EĞİTİME ARA

Ciddi bir salgına dönüşen virüse karşı yeni yılı tatili 2 Şubat’a erteledi. Eğitimin ne zaman başlayacağının ilerleyen günlerde duyurulacağı kaydedildi.

1.6 MİLYAR DOLAR ÖDENEK

Çin’deki tüm finans departmanları koronavirüs ile mücadele etmek için 1.63 milyar dolar ayırdı.

VİRÜSÜN KÖK HÜCRESİ AYRIŞTIRILDI

Bu arada yarım milyondan fazla sağlık personeli salgını önleme, kontrol ve tedavisi için çalışıyor. İddiaya göre Çinli bilim insanları, korona virüsünün kök hücresini ayrıştırıp izole etmeyi başardı.

TAHLİYELER SÜRÜYOR

ABD, Rusya ve Japonya vatandaşlarının karantina bölgesinden tahliyesi için Çin’e başvurdu. Japonya, Avustralya, ABD ve İngiltere hava alanlarından sıcaklık taraması ile hasta belirlemeye çalışıyor. Komşu Moğolistan’da tüm eğitim kurumları 2 Mart’a kadar tatil edildi. Kazakistan, Çin pasaportu sahipleri için 72 saatlik transit vizesiz düzenlemesini askıya aldı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER