Ekonomik Tedbirler Paketi Kabul Edildi ! İşçilere Nakit Yardım, KYK Kredi Borçları Erteleniyor

Corona virüsü tedbirleri kapsamında ekonomik önlemleri içeren kanun teklifi kabul edildi. Kabul edilen teklif kapsamında işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçilere nakit yardım verileceği gibi işletmeler üç ay işçi çıkaramayacak. Bununla birlikte KYK kredi borçları 3 ay ertelenecek ve bazı vergiler için düzenleme yapılacak.

Ekonomik Tedbirler Paketi Kabul Edildi ! İşçilere Nakit Yardım, KYK Kredi Borçları Erteleniyor

Corona virüsü tedbirleri kapsamında ekonomik düzenlemelerin bulunduğu kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edildi. Kabul edilen bu teklif kapsamında işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçilere nakit yardım yapılacağı ifade edildi.

Bunun yanı sıra ekonomi paketi kapsamında işverenler 3 ay işçi çıkaramayacak ve KYK kredi borçları 3 ay ertelenecek. Bununla birlikte bazı vergiler için de düzenleme yapılacak. 

PAKETTEKİ DÜZENLEMELER
TBMM Genel Kurulunda kabul edilen ekonomi paketine ilişkin düzenlemeler şöyle:

- Hazine taşınmazları için ödenmesi gereken bedeller, erişim bedelleri, Devlet İhale Kanunu gereğince kiraya verilen yerler ve taşınmazlar, Belediye ve özel idareler taşınmazları için ödenmesi gereken bedeller 3 ay erteleniyor.

- Faaliyet yetkileri durdurulan veya faaliyette bulunmayan işletmelerin yıllık ilan ve aidat ve reklam vergileri ilke çevre vergileri alınmayacak.

KYK KREDİ BORÇLARI ERTELENİYOR
- Yüksek Öğrenim kredi borçları üç aylık döneme ilişkin tahsil edilmesi gerekenlerle sınırlı kalmak üzere başvuru şartı aranmaksızın üç ay erteleniyor.

- Lisanslı Depoculuk kapsamında verilen ver 2020 yılı içinde geçerlilik süresi bir yıl uzatılıyor.

- Ticaret gemiler için düzenlenen ve 11.03.2020 tarihi ile 31.07.2020 arasında süresi dolan veya dolacak denize elverişlilik belgeleri 01.08.2020 tarihine kadar uzatılıyor.
- Dernekler Kanunu, Türk Medeni Kanunu göre verilecek bildirim ve beyannameler ile dernek Genel Kurul toplantıları 31.07.2020 tarihine kadar ertelenecek.
- Kooperatifler Kanunu kapsamında Genel Kurul toplantıları 31.07.2020 tarihine kadar ertelenecek.

- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Mayıs ayında yapılması gereken Birlik Genel Kurulu bir sonraki yıl Genel Kurul ile birlikte yapılacak.

- Tıp ve Diş hekimliği Fakülteleri'ne borç karşılama yüzdeleri Hazine ve Maliye Bakanlığınca tespit edilecek oranın altında kalanlara Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden kaynak aktarılabilecek.

İŞÇİLERE NAKTİ YARDIM

- Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte iş sözleşmesi bulunmakla birlikte işveren tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler ile 15 Mart 2020'den sonra iş sözleşmesi feshedilen ve işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçilere, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak kaydıyla ve fesih yapılamayacak süreyi geçmemek üzere, bu süre içinde ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre kadar günlük 39,24 TL nakdi ücret desteği verilecek. Yapılan ödemelerden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılamayacak.

- Zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma başvuruları için uygunluk tespitinin tamamlanması beklemeksizin işverenin beyanı doğrultusunda kısa çalışma ödeneği gerçekleştirilecek.

- Sermaye şirketleri 2019 yılı net dönem karının yüzde 23'inin dağıtımına karar verilebilir.

- Varlık Fonu A.Ş. ile ilgili denetim raporu Eylül ayında verilecek.

- Fahiş fiyat uygulayan ve stokçuluk yapanlara ceza getiriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER