Murat Padak hocanın kaleminden

Murat Padak hocanın kaleminden

Müslümanları suçlamayı bırakalım artık! 

Yüz yıldan fazla baskı, zulüm, işkence, sömürge altında kalan; dilleri dahi değiştirilen bir müslüman toplumun ufak tefek kusurlarını görmezden gelelim.

Örneğin Cezayir 130 yıl Fransız sömürüsü altında kaldı. Tüm bölgeyi Fransız yönetti. Başını hafifçe kaldıran herkesi, yüz binleri astı, kurşuna dizdi. Şehit sayısı milyonları buldu. Öyle ki, Cezayirliler Fransızca konuşmaya başladı. Dillerini dahi unuttular. Yarım yamalak bir kültür kaldı. Yüz yıldan fazla sömürü altında kalan ülkede din, dil, kültür, medeniyet değişti. Gün oldu Fransızlar çekti gitti. Gitmek zorunda kaldı. Küçük baş kaldırılar, isyana dönüştü. Cezayir yeniden ayağa kalktı. Ancak İslam'a ait ne varsa unutulmuş ya da unutulmaya yüz tutmuştu. Şimdi Cezayir'de din, hayata yeniden girmeye başladı.

Tunus hakeza, oruç tutmanın yasak olduğu bir ülkeydi. Başörtülü kızların üniversite, lise ve kamu kurumlarında çalışması, okuması yasaktı. Bugün, bu uğursuz günler biraz da olsa geride kaldı.

Mısır hep firavun dönemi yaşadı. Boğazı sıkılan bir türlü boğulmayan bir can gibiydi. Her türlü zulme rağmen ayakta ve düşmemek için canlarını feda ediyor.

Acılar, açlıklar ülkesi Sudan, tüm hıristiyanlık propagandalarına rağmen dinlerini iyi kötü korudu. Korumak için bu uğurda milyonlarca bedel ödedi.

Suriye... Irak... Yemen... Libya... Hepsi aynı..

Rus komünizmi altında her türlü eziyetin altında kalan Türki cumhuriyetlerin durumu bundan farksız değildi. İslamdan sadece bir besmelenin kaldığı Türki cumhuriyetlerde bugün milyonlar İslamı yeniden ayağa kaldırma derdinde.

Peki, üzerinde yaşadığımız ülkemiz?

Osmanlı sonrasında şehirlerde neredeyse hiç bir din adamı kalmadı. Cenazeler yerde, cenaze namazı kılmayı bilen insan aradı. Arap alfabesine savaş adı altında tüm dini eserler imha edilmeye maruz bırakıldı. Altı yüz yıllık imparatorluğun tüm mirası kağıt fabrikalarına gönderildi. Ezanlar değişti. Hacca gitmek kırk yıla yakın yasak edildi. Din öğretiminin cezası idam oldu. Bir, iki, üç kuşak dinsizlik üzerine yönlendirildi. Ama bu da karşılık bulmadı. Müslümanlar, unuttukları dinlerini yeniden öğrenmeye başladı. Azar azar öğrendi. Yarım öğrendi. Yanlış öğrendi. Zira dinden sadece nem kalmıştı. Olsun, zamanla doğrusu, iyisi, en iyisi konuşulur oldu.

Bugün itikat, tevhid adı altında müslümanları beğenmeyenlerin çoğunun atası neredeyse Fatiha bile bilmezdi. Ama bu kadar zulme rağmen dinlerini iyi kötü muhafaza eden bu müslümanları beğenmiyorlar.

Yüz yıl önce hıristiyanlık, batı ülkelerinde hakimdi. Kadınları dindar, erkekleri dindardı. Bugün hıristiyanlıktan hiçbir iz kalmadı.

Ama müslümanların tüm değerlerine savaş açılmasına rağmen, İslam neredeyse unutturulmasına rağmen müslümanlar ayakta, müslümanlar kıyamda, müslümanlar rükuda, müslümanlar secdede... İslam bir gönle girdi mi, orayı mesken edindi mi, orayı kendisine dar ve diyar edindi mi orası darul İslamdır. İslam oradan ayrılmaz. Kovulmaz. Belki biraz terki diyar yapsa da geri gelir.

Her türlü şeytani oyuna rağmen, yüzlerce yıl dinsizleştirilme politikalarına rağmen bugün müslümanlar var. İşte bunlara rahmet nazarıyla bakın. İşte bunlara acıyın. İnsafsızca eleştirmeyin. Onları övün, takdir edin. İyisini isteyin; ama ellerinde olanı da atmayın...

Zafer inananlarındır.

Murat PADAK
ŞANLIURFA Diyanet Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 00:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER