2020 üniversite sınav takvimi

2020 üniversite sınav takvimi

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan YKS için geri sayım devam ediyor. Milyonlarca öğrenci üniversite sınav başvuru tarihlerini ve sınav tarihlerini merak ediyor. Peki 2020 YKS başvuruları ne zaman? İşte, konu ile ilgili detaylar…

Yeni yılın girmesi ve haziran ayının yaklaşması ile beraber YKS kapsamında yapılacak sınav oturumları tarihleri merak konusu oldu. İşte Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi’nin (YDT) başvuru ve sınav tarihleri ile ilgili bilgiler…

TYT, AYT VE YDT OTURUM TARİHLERİ NE ZAMAN?

ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan sınav takvimine göre;
2020 YKS 1. Oturumu (TYT): 20 Haziran 2020 tarihinde,
2020 YKS 2. Ve 3. Oturumu (AYT, YDT): 21 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.
2020 YKS 1. - 2. Ve 3. Oturum sonuçları 23 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak.

YKS BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan sınav takvimine göre;

2020 YKS 1. - 2. Ve 3. Oturumlar için başvurular: 2 Şubat 2020 tarihinden başlayıp 3 Mart 2020 tarihine kadar devam edecek.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

YKS’ye ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıflarında okuyan ve herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar başvurabilecek.

Sınava başvuracaklar için; ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar https://ais.osym.gov.tr internet adresi üzerinden başvuruda bulunabilecek.

20-01/08/ykss.jpg

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar ise ÖSYM sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM’ce belirlenmiş başvuru merkezlerinin herhangi birinde yapılabilecek.

YKS’ye başvuran adaylar oturumuna göre sınav ücretlerini belirlenen ilgili bankalardan herhangi birine yatırabilirler. Ayrıca ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden kredi kartı veya banka kartı ile de ödemeler yapılabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER