Uçakları peş peşe düşmüş, 346 kişi ölmüştü! Boeing'ten flaş karar

Uçakları peş peşe düşmüş, 346 kişi ölmüştü! Boeing'ten flaş karar

Önce Endonezya daha sonra Etiyopya'daki aynı tip iki yolcu uçağının düşmesi ve toplam 346 insanın can vermesi sonucu tartışmaların ortasındaki Boeing şirketinden önemli hamle geldi. Yaşanan kazalar sonrası hisselerinde yüzde 10'luk kayıp yaşayan şirket, en büyük rakibini geçmek için geliştirdiği o yazılımı güncelleme kararı aldı.

 

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'dan Kenya'nın Nairobi kentine uçuş yapan Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, Pazar sabahı 149 yolcu ve 8 mürettebatı ile düşmüştü. Korkunç kaza sonrası uçakta bulunan 157 kişi de hayatını kaybetmişti.

2018 yılı üretim tarihli uçağın aynı modeli 29 Ekim 2018'de adı yine büyük bir kazaya karışmıştı. Endonezya Lion Havayolları'na ait Boeing 737 Max 8 tipi uçak, Jakarta-Pangkalpinang seferini yaparken denize düşmüş, 181 yolcu ve 8 mürettebat yaşamını yitirdi.

Etiyopya ve Endonezya'daki kazalar sonrası dün, Çin, Endonezya ve Etiyopya Boeing 737 Max 8 tipi uçaklarının uçuşlarına engel koyma kararı almıştı.

BUGÜN İKİ KRİTİK GELİŞME YAŞANDI

Dün yaşanan bu gelişmelerin ardından bugün önemli iki gelişme yaşandı. Brezilya'nın Gol Hava Yolları, Meksika'nın hava yolu şirketi Aeromexico ve Hindistan'ın havayolu şirketi Jet Airways Boeing 737 Max 8 tipi uçaklarını seferlerinden çektiğini açıklarken, Arjantin'in hava yolu şirketi Aerolineas Argentinas B737 Max 8 tipi uçakların kullanımını geçici olarak durduracağını duyurdu. Singapur Sivil Havacılık İdaresi ise bu uçakların ülkeye giriş ve çıkışlarının bir süreliğine yasaklandığını belirtti.

Güney Kore ulaştırma yetkilileri, 737 Max kullanan yerel bir hava yolu şirketine güvenlik denetimi yapıldığını belirterek, bu süreçte bu uçakların seferlerinin durdurulduğunu kaydetti.

İkinci gelişme ise tartışmaların odağındaki Boeing şirketinden geldi. Quartz'ın Asya bürosunun şefi Tripti Lahir imzalı haberde şirket, Boeing 737 Max 8'in daha güvenli hale gelmesi için çok tartışılan o yazılımını güncelleme kararı aldı.

Reuters'ta yer alan haberde ise, Boeing'in Endonezya'daki kazadan sonra yaklaşık 2 aydır uçağın daha güvenli bir hale getirilmesi için yeni bir yazılım üzerinde çalıştığı belirtildi.

İŞTE BOEİNG'İN EN BÜYÜK RAKİBİ OLAN AİRBUS'I GEÇMEK İÇİN GELİŞTİRDİĞİ O YAZILIM

Boeing, Avrupalı rakibi Airbus'ın orta mesafede daha verimli yakıt kullanan A321 model güncellemesine karşı geliştirdiği 737 Max modellerinde, uçak motorunu daha etkin hale getirmek için daha büyük bir motor inşa etmişti. Yeni motorun idaresi için de yeni bir uçuş kontrol yazılımı geliştirilmişti. Söz konusu yazılımın "kontrol yasası" adı verilen otomatik pilot aktifken pilotların müdahalesini devre dışı bırakan bir sistem içerdiği biliniyor.

Hatta kazanın 737 Max 8'lerin uçuş kontrol yazılımındaki pilot kontrolünü devre dışı bırakan bu özellikten kaynaklanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Endonezya'da yaşanan kaza sonrası 737 Max'in bu özelliğiyle ilgili pilotların daha fazla bilgilendirilmesi gereğine vurgu yapılmış, pilotlara bu konuda kurslar verilmişti. Etiyopya Havayolları pilotlarının söz konusu kursları alıp almadığı bilinmiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER