Son dakika: Bölgeden gelen korkunç haberler

Son dakika: Bölgeden gelen korkunç haberler

Ölü sayısı hızla tırmanırken, Çin’den flaş itiraf

Son yıllarda dünyanın karşı karşıya kaldığı en ciddi salgınlardan biri olan corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 362'den 425'e yükseldi. Vaka sayısı ise 20 bini geçti. Bu arada Çin'in politikalarını belirleyen en yüksek kurulu, ülkenin corona virüsüne yanıtında "yetersizlikler" ve "eksiklikler" olduğunu itiraf etti.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 20’den fazla ülkeye yayılan corona virüsü, Çin ana karası dışında Filipinler’den sonra Hong Kong’da bir kişinin ölümüne yol açtı.

BİR GÜNDE 64 KİŞİ ÖLDÜ

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, tümü Wuhan’ı içinde bulunduran Hubei eyaletinde olmak üzere bir gün içerisinde 64 kişinin corona virüsü nedeniyle öldüğünü açıkladı. Diğer ülkelerde görülen vaka sayısı ise 150’yi aşmış durumda…

Çin Devlet Başkanı Şi Cingping’in başkanlık ettiği Politbüro Daimi Komitesi, corona virüsünü Çin Yönetimi için “büyük bir test” olarak değerlendirirken, çıkarılması gereken dersler olduğunu itiraf etti.

ALIŞILMADIK BİR İTİRAF

Politbüro açıklamasında, “corona virüsü salgınına müdahalede açığa çıkan eksikliklere ve yetersizliklere yanıt olarak ulusal sağlık sistemi yönetimimizi iyileştirmeli ve acil ve tehlikeli vazifeleri icra etmedeki kabiliyetlerimizi iyileştirmeliyiz” ifadesi yer aldı.

Çin Yönetimi, corona virüsün ortaya çıktığı tarzdaki pazarlara yönelik denetimi artırmanın, yasa dışı faaliyet gösteren doğal yaşam pazarlarının ve vahşi hayvan ticaretinin kararlı şekilde yasaklanmasının ve bunlarla mücadele edilmesinin gerekliliğine dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER