Samsung üretimi durdurdu

Samsung üretimi durdurdu

Yeni kriz kapıda! Dünya devlerinden peş peşe kritik karar

Korona virüsünün etkili olduğu şehirlerde üretim tesisleri de tedbir amaçlı geçici olarak kapatılıyor. Huawei, Xiaomi, Foxconn, Samsung gibi devler geçici tedbirden olumsuz etkilenmeye başladı. Koronavirüs piyasaları ve petrol fiyatlarını da vurdu. Uzmanlar tedavinin bulunamaması ve virüsün yayılmasıyla, virüs krizinin ekonomik bir krize de dönüşebileceğini belirtiyor.

GİRİŞ 28.01.2020 17:11EKONOMİ
Tüm dünyayı korkutan Çin'deki korona virüsü salgını teknoloji dünyasını da derinden etkileyecek gibi. Dünyanın üretim üssü olması Çin'i çok kritik bir noktaya taşımış durumda.

EKONOMİ DE ETKİLENDİ

Wuhan kentinde vahşi hayvan pazarlarında başladığı tahmin edilen corona virüsü salgını nedeniyle Hubey eyaletinde 40 milyondan fazla kişinin karantina altında olduğu bildiriliyor. Ölü sayısı 80 olurken vaka sayısı 3 bini geçmiş durumda. Çin'de birden fazla eyalette karantina tedbirinin uygulanması beklenirken ülkemiz dahil pek çok ülkede korona virüsü vakası görülmüş durumda.

Çin'den gelen kargo ile coronavirüs bulaşır mi?

SAMSUNG DA ÜRETİMİ DURDURDU

Gelen bilgilere göre salgının yaşandığı kentlerdeki büyük üretim tesisleri tedbiren geçici olarak kapatılıyor. Tesislerin Foxconn, Samsung, FMCG, Johnson&Johnson gibi büyük isimlere ait olduğu ifade ediliyor.
Foxconn dünyanın en büyük elektronik imalat hizmetleri sağlayıcısı ve Çin'in en büyük ihracatçılarından biriFoxconn dünyanın en büyük elektronik imalat hizmetleri sağlayıcısı ve Çin'in en büyük ihracatçılarından biri


DİĞER KENTLERDEKİ TESİSLER DE KAPANABİLİR

Tedbirin 1-2 hafta sürmesi beklenirken elbette bu süre salgının şiddeti ile doğrudan alakalı. Eğer yetkililer salgına yeterli şekilde müdahale edemezse hem bu sürenin uzaması hem de diğer kentlerdeki tesislerin de kapatılması söz konusu.

Şimdilik net bilgiler vermek mümkün değil ancak uzun süreli ve geniş çaplı üretimin durdurulmasının stoklara ve fiyatlara nasıl etki edeceğini zaten okuyucularımız tahmin edecektir.

XİAOMİ, ÇİN'DEKİ MAĞAZALARINI KAPATTI

Çin’in en büyük elektronik üreticilerinden Xiaomi, hızla yayılan yeni tip corona virüsü nedeniyle ülkedeki fiziksel mağazalarını birkaç gün boyunca kapalı tutacağını duyurdu.

HUAWEİ KONFERANSI İPTAL ETTİ

Dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olan Huawei de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, merkezi Shenzhen'de gerçekleştirmeyi planladığı geliştirici konferansı HDC Cloud 2020'nin ertelendiğini duyurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER