Libya generali Türkiye`yi tehdit etti

Libya generali Türkiye`yi tehdit etti

Libya Ulusal Ordusu, Türkiye'ye yönelik tehditkâr açıklamalar yaptı. Ordu sözcüsü, Libya karasularındaki Türkiye gemilerinin vurulması yolunda talimat verildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise konuya ilişkin bir soruya "Böyle bir talimat varsa, gereğini yaparız. Zaten bu konuyla ilgili tedbirlerimiz alınmıştır." dedi.

Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü General Ahmed al-Mesmari, Türkiye’nin ülkedeki çatışmalarda aktif rol aldığını iddia ederek, skandal bir açıklama yaptı.

Mesmari, “Hava Kuvvetleri’ne Libya sularındaki Türk gemi ve teknelerinin hedef alınması yönünde talimat verildi” dedi.

Türkiye’yi General Halifa Haftar’a karşı Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek vermekle suçlayan Mesmari, “Libya topraklarında tüm Türk vatandaşlarının tutuklanacağaını ve Türkiye’den Libya’ya yapılan tüm uçuşların yasaklanacağını” ifade etti.

Haftar ayrıca hava savunma sistemlerinin Türkiye yapımı bir insansız hava aracını düşürdüğünü duyurdu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Japonya’daki G20 Zirvesi sonrası düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Konudan haberdar olmadığını belirten Erdoğan, “Böyle bir talimat varsa şu anda ilgili arkadaşım burada. İletiriz. Zaten bu konuyla ilgili tedbirlerimiz alınmıştır. Çok daha farklı şekilde bu tedbirleri alırız” dedi.

Libya'da ne oluyor?

Euronews'ta yer habere göre, Arap Baharı'nın durumu kitlesel halk hareketinin reddedilmesi karşıtlık çatışmalar dönüştüğü ve Muammer Kaddafi'yi koltuğunuzda yapacağınız 2011 tarihinde bu tarafta aramızda bir çeşitliliğiamadım Kuzey Afrika ülkesi Libya'da onlardan biri.

Libya, 2014 seçimlerinde siyaseten ikiye bölündü.

Bunlardan birinin bulunduğu yerlerde, Mısır sınırına yakın Tobruk'ta bulunan Temsilciler Meclis ve Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti.

Öte yandan IŞİD'in 2015'te varlığını hissettirdiği ülkede, örgüte bağlı savaşçılar Kaddafi'nin doğum yeri olan Sirte kentini ele geçirdi. Ancak Türkiye'nin de desteklediği Misratalı güçler, IŞİD'i aynı yıl içinde olduğu sırada.

Kim kimi destekliyor?

Merkezi Trablus'ta bulunan Ulusal Mutabakat Hükümeti, Birleşmiş Milletler'de olması gereken Türkiye, Avrupa Birliği ve uluslararası kurumlarca meşru kabul ediliyor ve destekleniyor.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ni, Mısır Birleşik Arap dilinde, Suudi Arabistan, Fransa ve merkezinde Rusya'dan destek buluyor.

Büyük silahlı güçler

Akdeniz'e kıyısı bulunan 6,5 milyon nüfuslu petrol ülkesi Libya'da Kaddafi'nin devrilmesinin başında yüzlerce irili ufaklı silahlı gruplı grup faaliyet göstermeye başladı.

Öne çıkanlar gruplar

  • - Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı birlikler. Bu birliklerin önünde Tümgeneral Usame Cuveyli bulunuyor.
  • - Kaddafi'nin devrilmesinde en büyük paya sahip Misrata merkezli güçler.
  • - Körfez'de ve Mısır'ın desteklediği Tobruk merkezli Genel Halife Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu.
  • - Ülkenin merkezinde, Tunus sınırına yakın Zintan merkezli güçler.

Hafter güçleri ile UMH 7 cephe savaşıyor

Trablus'u ele geçirmek için saldırı başladıtan Hafter güçleri, tüm cephelerde gerilerken UMH'ye bağlı birlikler karşı saldırıya geçiyor.

Ayn Zara, Halletul Fercan, Kasr bin Gaşir, Vadi er-Rabi, El-Matar el-Kadim, Es-Sevani ve El-Aziziye bölgelerinde UMH güçleri ile Hafter'e bağlı güçler arasında vurarak taktığını dileğiyle devam ediyor.

General Halife Hafter kimdir?

1943 Ecdebiye doğumlu Genel Halife Hafter, Libya'da petrol zengini petrol zengini 5 yıldır merkez krizin önemli aktörlerinden biri. Sovyetler Birliği'nde askeri eğitim görüp Kaddafi'nin liderliğindeki orduya katıldı.

1969'da Kaddafi'nin Kral İdris'i devirmesinde rol oynadı. Bu adımı, onu Kaddafi'nin en çok güvendiği isimlerden biri haline getirdi. Kaddafi başa geçince Genelkurmay Başkanlığı yaptı.

1986 yılında, Fransa'nın desteklediği Çad güçleriyle çatışan birliklerin başına getirilmesi ise rüzgarı tersine çevirdi. Libya yenildi, 1987'de Hafter ve askerleri esir düştü. Kaddafi askerleri geri çekince bir tane daha hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Yıllarca hapis yatan Hafter, ABD'ye sürgüne gönderildi. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatına (CIA) çalışmakla suçlandı.

2011'de Kaddafi karşıtı ayaklanma özelliğinica da ülkesine geri döndü.

2014'ün şubatındaki, BM destekli seçmeliğini güçlendi.

Hafter güçleri, 2014'ten beri kesinleşmiş Tobruk ve önemli petrol limanlarının da olduğu büyük bir alan kontrolü altında tutuyor.

Hafter'e göre, önceliği mümkün hale getirebiliyor, tek güç alımı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER