Hamaney`den ilk açıklama; tarihi değiştirdi

Hamaney`den ilk açıklama; tarihi değiştirdi

İran'ın Irak'taki iki ABD üssünü gece vurması sonrası İran dini lideri Ayetullah Hamaney, son dakika açıklamasında bulundu. Hamaney, yaptığı açıklamasında olayların tüm dünyanın tarihini değiştirdiğini ifade etti.

ABD tarafından öldürülen ve bugün sabah karşı defnedilen İranlı komutan Kasım Süleymani için de açıklamada bulunan Hameney, "Cesur ve aynı zamanda bilge bir adamdı. Hiçbir tehlike karşısında gözünü kırpmadan ilerlerdi. Kendisi ve tüm askerleri cesur, bilge ve tedbirliydi. Her zaman yaptıklarında bir mantık vardı. Bu özellikler sadece askeri cephede değil, siyasi cephede de kullanıldı. Söylediği kelimeleri ikna ediciydi, her zaman bir fark oluşturdu." ifadelerini kullandı.

Hamaney'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"ABD, daha büyük bir gelişmenin kaynağı olacağını düşünmediler. Bu gerçekten o gün bugün olan bir hareket daha ileriye gitmesini sağladı. Genel olarak insanlar dışarı çıkıp, bunu konuşur. Bu hareket farklı yansımalara, ayaklanmalara neden oldu. Kaynağı tek değil, farklı tetiklemeleri oldu. Bu inanışla ilgili bir ayaklanmaydı. Farklı açılardan da değerlendirilebilir. Bu devrim gibi nitelendirilebilir, dünyayı sarstı, sadece dünyanın değil, bölgenin de tarihini değiştirdi. Bu, aslında Allah'ın istediği şey; inanç içinde yaşamaya devam etmek. Bu yüzden kötü bir şey yaşamamak için, umarız ki askeri güce başvurulmaz. Allah'ın yardımıyla birlikte bu büyük gücü harekete geçirmeliyiz. Kuran-ı Kerim'de ifade edildiği gibi, hiçbir zaman olanları unutmamalı, hafızalarımızdan silmemeliyiz.
Tüm kadınlar, erkekler ve çocuklar işkenceye maruz kaldı ve bunun karşısında direnmeyi başardılar, Allah onlara yol gösterip yollarını açtı. Bir süre sonra da zafer elde edildi. Dolayısıyla bu geçiş dönemi yaşanarak değişiklikler meydana geldi. Allah'a olan bağlılıkları sabır ve azimleriyle birlikte tüm bu vasıflar geliştirildi. Kuran'da birçok surede benzer hususlar ifade edilmiştir. Doğru yolda ilerlemeye devam etmeliyiz. Allah bizim yardımımıza koşuyor. Her zaman bunu aklımızda tutmalıyız.

"SÜLEYMANİ HER ZAMAN BİR FARK OLUŞTURDU"

Hayatını kaybedenler, Süleymani içinse şunu söylemek istiyorum; öncelikle onun şahsiyeti ve karakteri hakkında birçok şey söylendi. Dostumuz olan bu cesur ve cömert adam şu anda cennette bulunmakta... Cesur ve aynı zamanda bilge bir adamdı. Hiçbir tehlike karşısında gözünü kırpmadan ilerlerdi. Kendisi ve tüm askerleri cesur, bilge ve tedbirliydi. Her zaman yaptıklarında bir mantık vardı. Bu özellikler sadece askeri cephede değil, siyasi cephede de kullanıldı. Söylediği kelimeleri ikna ediciydi, her zaman bir fark oluşturdu. Bunları hep Allah yolunda kullandı. Her zaman kırmızı çizgileri vardı bunları geçmezdi. Almış olduğu tedbirler genelde ender görülen, insanların askeri olanda görmediği tedbirler olurdu. Yoldaşlarının, askerlerinin hayatlarını korumaya kendini adamış bir insandı."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER