Dünya Çin'e kilitlendi ama ABD'de durum daha vahim.3 ayda 9 bin ölüm

Tüm dünya Çin'den dünyaya yayılan virüsü konuşurken, ABD'de milyonlarca kişiyi etkileyen ölümcül virüs ortaya çıktı. Çin'de başlayan ve dünyaya yayılan koronavirüs salgınının bir benzerinin ABD'de ortaya çıktığı öğrenildi. ABD'de gribe neden olan virüsün 3 ayda 9 bin kişinin ölümüne sebep olduğu belirtildi. Çin'de ise kısa sürece yüzlerce kişi can verdi. ABD'de corona nedeniyle acil durum ilan edilmişti.

Dünya Çin'e kilitlendi ama ABD'de durum daha vahim.3 ayda 9 bin ölüm

Çin’de ülke genelinde etkisini giderek artıran yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında can kaybı giderek artıyor. Dünya haftalardır corona virüsle mücadele ederken ABD'den 'yeni bir ölümcül virüsün daha hızla yayıldığı' ortaya çıktı.

ABD VİRÜSÜ ENGELLEYEMİYOR! EN AZ 9 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Dünya, Çin'de ortaya çıkan ve hızla yayılan yeni tip Koronavirüs'e kilitlenmişken, ABD ölümcül yeni bir virüs ile daha mücadele ediyor. Gribe sebep olan bu yeni virüs, yaklaşık 3 ay içinde, ülkede 9 bin kişinin canına ölmesine neden oldu. Ölenlerin 54'ünün çocuk olduğu öğrenildi.

EN AZ 9 BİN KİŞİ ÖLDÜ

ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü verilerine göre, ülke son 10 yıldaki en büyük salgınlardan biriyle karşı karşıya. 3 aydan kısa sürede, sadece 11 haftada 15 milyon Amerikalı bu yeni ölümcül virüsten etkilendi. 140 bin kişi hastanelik oldu ve en az 9 bin kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin 54'ünün çocuk olduğu açıklandı.

'SADECE GRİP DEYİP GEÇİŞTİRMEMEK LAZIM...'

Uzmanlara göre virüsün sebep olduğu yeni bir hastalık değil, grip. Ama "sadece grip" deyip geçiştirmemek, bu kez ölümcül derecede tehlikeli olabileceğini unutmadan ciddiye almak gerekiyor.

Yeni grip virüsünün ülkede en az bir kaç hafta daha etkili olmasının beklendiği söyleniyor.

Uzmanlar etkisi hala tartışılsa da, grip aşısı olunmasını tavsiye ediyor.

YENİ TİP KORONAVİRÜS SALGINI

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER