Doğu Türkistan'a dair dikkat çeken sözler

Doğu Türkistan'a dair dikkat çeken sözler

"Bırakın bu siyaset ağzını"

Gazeteci Mehmet Ali Önel sosyal medya hesabı aracılığıyla Doğu Türkistan'a ilişkin dikkat çeken paylaşımlarda bulundu.

Milyonlarca Uygur Türkü'nün Çin işkencesi altında olduğunu belirten Önel, Bu meseleyi çok yazdığım için bana #DoğuTürkistan'lı mısınız diyorlar. Hayır değilim, zulme karşı olmak için Allah'tan korkmak ve insan olmak kafi." ifadelerini kullandı.

Önel, Doğu Türkistan'a dair bir diğer paylaşımında da bazılarının ABD'nin Çin'e karşı Uygurları kullandığından dem vurduğunu aktardı. Önel, "Bazıları ABD'nin Çin'e karşı Uygurları kullandığından dem vuruyor. Peki bunun sorumlusu kim! Türkiye ve İslâm coğrafyası Uygurlara sahip çıksaydı, ABD'ye bu fırsat verilir miydi! Bu insanların feryadı taşı deler taşı! Bırakın artık bu siyaset ağzını!" dedi.

Akit'te yer alan habere göre Gazeteci Mehmet Ali Önel'in paylaşımları şu şekilde:

"Bu insanların feryadına nasıl kulak verilmez! Milyonlarca #UygurTürkü #Çin işkencesi altında. Kimi hapislerde kimi diasporada. Bu meseleyi çok yazdığım için bana #DoğuTürkistan'lı mısınız diyorlar. Hayır değilim, zulme karşı olmak için Allah'tan korkmak ve insan olmak kafi."
"Ailem nerde diye soranlara Çin Büyükelçiliğinin verdiği cevap; 'Çin Başkonsolosu ve Çin Türkiye sözcüsü resmi hesabları Doğu Türkistan'lı Uygur Türklerinin "Ailem Nerede?" Sorularına cevap vermek yerine onları engelleyip blokluyor.' "
"Bu zulüm değilse nedir! #DoguTurkistan'da el kadar çocuklar ailelerinden koparılıp "yatılı kreş" denen hapishanelerde tutuluyor. Çünkü ÇKP, o çocukları birer Çinli olarak yetiştirmek istiyor. #Soykirim sadece gaz odalarında olmuyor! Bu da soykırım!"
"#Uygur çocukları Çinlileştirilmek üzere yatılı kreşlere (hapishane) alınırken, anneleri de ya bir sebeple hapse atılıyor ya da kürek mahkumu köle işçi olarak en ağır işlerde çalıştırılıyor. Çin, çağın en büyük zulümünü #DoguTurkistan'da Uygurlara yapıyor"
"Bazıları ABD'nin Çin'e karşı Uygurları kullandığından dem vuruyor. Peki bunun sorumlusu kim! Türkiye ve İslâm coğrafyası Uygurlara sahip çıksaydı, ABD'ye bu fırsat verilir miydi! Bu insanların feryadı taşı deler taşı! Bırakın artık bu siyaset ağzını!"
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER