Çin çok güçlü bir devlet, o yüzden dünya katliamlara suskun

Çin çok güçlü bir devlet, o yüzden dünya katliamlara suskun

Müslüman ülkelerin Uygurlar konusundaki sessiz olduğunu ifade eden Malezya Başbakanı Mahathir, "Çin çok güçlü bir devlet. Onları yüz üstü bırakacak bir şey yapamayız" açıklamasında bulundu. Büyük devletlerin Irak'a girdiğini de sözlerine ekleyen Mahathir, "Saddam Hüseyin meselesinde büyük güçler ülkeye girdi. Fakat Kamboçya'da iki milyon insan katledildi, hiçbir şey yapmadılar" dedi.

 

Uygur Müslümanları.

Uygur Müslümanları.

    

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Müslüman ülkelerin Çin'de baskı ve ayrımcılığa maruz kalan Uygurlara karşı sessiz kalmasının, Çin'in çok güçlü bir devlet olmasından kaynaklandığını söyledi.

  • Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu için bulunduğu New York'ta "Bear News" haber sitesine röportaj veren Başbakan Mahathir, iç ve dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Myanmar'daki Arakanlı Müslümanların sorunlarına ilişkin neden kötümser beyanlarda bulunduğunun sorulması üzerine Mahathir, "Biz bu konuda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama bunların hepsi geçici çözüm gibi görünüyor. Eğer ülkemize göçenler olursa onlara biz bakıyoruz. Ama Myanmar'da yaşayanlar için çok az şey yapabiliyoruz" dedi.

Mahathir, dünyanın birçok mesele gibi Arakan sorununa da sessiz kaldığının altını çizerek, "Saddam Hüseyin meselesinde büyük güçler (Irak) ülkeye girdi. Bu işi 3 ayda bitireceklerini sandılar ama çok daha uzun sürdü. Fakat Kamboçya'da iki milyon insan katledildi, hiçbir şey yapmadılar" şeklinde konuştu.

Çin zulmünden kaçan Doğu Türkistanlılar

Çin zulmünden kaçan Doğu Türkistanlılar

CIN ZULMUNDEN KACARAK TURKIYE'YE GELEN UYGUR TURKLERINDEN BIR KISMI, KAYSERI'DE KENDILERINE AYRILAN LOJMANLARDA KALIYORLAR. ZULUMDEN ETKILENEN VE FARKLI BIR ORTAMA GELEN COCUKLAR,YASADIKLARINA BIR ANLAM VEREMIYORLAR. 

'Özerklik yok'

Tayland'ın güneyindeki barış müzakerelerinde Malezya'nın aracı rolüne ilişkin soru üzerine Mahathir şunları dile getirdi:

"Tayland tarafının suçsuz ve silahlı güçlere katılmamış insanlara karşı yaptıklarını durdurması için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Biz Filipinler'de de yıllarca barış görüşmelerinde bulunduk ve en sonunda başarılı olduk çünkü Duterte yönetimi özerklik vermeyi kabul etti. Fakat Tayland'da aynı durum söz konusu değil. Baştan itibaren söylediler 'özerklik yok' diye. Biz de bu savaşın özerklik veya bağımsızlıkla sonuçlanmayacağını düşünüyoruz. Öyleyse daha güvenli bir yol bulmak, Tayland'ın onlara özgürlük vermeyeceği gerçeğini kabul etmek en iyisi."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER