Aylan bebekler ölmeye devam ediyor

Suriye'de Esed rejimi, Rusya ve İran destekli teröristlerin katliamları devam ediyor. Binden fazla sivil can verdi, bir milyon 300 bin insan göç etmek zorunda kaldı. İdlib'deki bombardımandan kaçan ve anne-babasını kaybeden minik Erva, zeytin ağaçlarının altında donarak can verdi.

Aylan bebekler ölmeye devam ediyor

Esed, Rusya ve İran'ın saldırılarında ailesini kaybeden minik Erva, İdlib'de zeytin ağaçlarının altında donarak can verdi.

 
Suriye'de Esed rejiminin sivilleri hedef alan saldırılarının boyutu her geçen gün artıyor. Bombardıman altında kalan halk, akın akın Türkiye sınırına göç ediyor. Yıllardır savaşa sahne olan Suriye'den, açlığın yanında, yürek burkan ölüm haberleri de geliyor... 

Savaşın son mağduru Suriyeli minik Erva... Esed rejiminin bombardımanından kaçan mülteci kız, ailesiyle birlikte Türkiye sınırına göç ediyordu. Ancak ağır kış şartları, Esed bombalarından sonra onları yakaladı. 5 yaşındaki Erva Mervan, İdlib'de zeytin ağaçlarının altında donarak hayatını kaybetti. 

 
 

MUTABAKATA UYMADILAR!

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle, nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran’ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ili ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 gerginliği azaltma bölgesi oluşturuldu.

Ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilan edilerek durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden İdlib hariç kalanları, Rusya’nın hava desteği sayesinde ele geçirdi. Saldırılardan kaçan yüz binlerce sivil, kuzeyde Türkiye sınırına yakın kesimlere göç etti.

BİR MİLYON GÖÇ ETTİ, BİN 600'DEN FAZLA ÖLÜ VAR!

Rusya’nın, Türkiye’yle 17 Eylül 2018’de vardığı Soçi mutabakatından bir süre sonra da saldırılar devam etti. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ni hedef alan Rusya, rejim ve İran destekli teröristler, yalnızca 2019 başından bu yana Türkiye sınırı yakınlarına, yaklaşık 1 milyon 300 bin sivilin göç etmesine sebep oldu. Bombardımanlarda bin 600'den fazla sivil, can verdi.

DÜNYA AYLAN BEBEĞİ ÇABUK UNUTTU

Suriye'deki iç savaştan kaçan bir ailenin bebeğiydi Aylan. Henüz 3 yaşındaydı, cansız bedeni Muğla'nın Bodrum ilçesinde kıyıya vurdu. Dünyayı derinden etkileyen Aylan bebek, soğuk bir Aralık günü hayatını kaybetti. 

O dönem uluslararası kamuoyunda gündem olsa da, daha sonra ne yazık ki unutuldu... Savaş, Aylan bebeklerin canını almaya devam ediyor...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER