Amerikan üssüne saldırı! 1 ABD askeri öldü

Amerikan üssüne saldırı! 1 ABD askeri öldü

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), hava üssüne saldırı gerçekleştirildiğini doğrulayarak, durumun izlendiğini belirtti. Açıklamada, Eş Şebab’ın saldırıyı üstlendiği ve gelişmelerle ilgili daha sonra açıklama yapılacağı bildirildi.

Açıklama yapan örgüt, militanlarının gizlice üsse sızıp saldırdığını belirtti. Üs saldırısının 'başarıyla' gerçekleştiğini iddia eden örgüt, Kenya ve Amerikan birliklerinin ciddi kayıplar verdiğini öne sürdü. Örgüt, savaş uçakları da dahil olmak üzere ABD askeri teçhizatının yok edildiğini iddia etti.

Kenya ordusundan yapılan açıklamada ise, sabaha karşı düzenlenen operasyonla saldırıya karşılık verildiği ve dört saldırganın öldürüldüğü duyuruldu. Kenya ordusu, üssün güvende olduğunu belirterek, saldırı sırasında yakıt tanklarında yangın çıktığını bildirdi. Bir görgü tanığı, üssün üzerinden dumanlar yükseldiğini ifade etti.

Kenya'da ABD Kuvvetleri’nin bulunduğu üsse düzenlenen saldırıda 1 ABD askeri ve 2 Pentagon personeli öldü.

Saldırıyı El Kaide bağlantılı Eş Şebab üstlendi

El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütü, Kenya'nın Lamu bölgesindeki Manda Körfezi’nde bulunan ve ülke askerleriyle birlikte ABD askerlerini barındıran bir askeri üsse saldırdıklarını duyurmuştu.

Amerikan üssüne saldırı! 1 ABD askeri öldü

ABD’nin Kenya’da bulunan askeri üssüne saldırı düzenlendi. Saldırıda 1 ABD askerinin yanı sıra 2 Pentagon çalışanı öldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER