1.5 milyon Uygur Müslümanı köle gibi çalıştırılacak

1.5 milyon Uygur Müslümanı köle gibi çalıştırılacak

Aksu’da 1.5 milyon Uygur'un köle gibi çalıştırılacağı tesis kuruluyor

Uygurları çalışmaya zorlamak ve uluslararası sözleşmeleri ihlal etmekle suçlanan Çinli pamuk işletmeleri Doğu Türkistan’da genişlemeye devam ediyor.

Çin basınında yer alan haberlere göre 300.000 tohumluk pamuk dokuma fabrikasının yakın zamanda Aksu vilayeti Şayar nahiyesinde inşaata başladığı öğrenildi.

Uygur Türkleri, hali hazırda Çin pamuk üreticileri için ucuz iş gücü kaynağı olarak önem taşıyor. Tesisin tamamlanıp üretime başlamasıyla 1 milyon 500 bin Uygur Türkünün köle gibi çalıştırılacağı öne sürülüyor.

Çin’in organ yayını Aksu gazetesine göre Shayar nahiyesinde yapım aşamasında olan 300.000 tohumluk tesisin, Korla merkezli Xinjiang Lihua Textile Co., Ltd. tarafından finanse edilmekte olduğu belirtilirken 25 Mayıs'ta inşaatına başlanan tesise 1,32 milyar Yuan yatırım yapıldığı aktarıldı.

İnşaatın tamamlanması ve işe girişmesi halinde şirketin yüksek ciroya sahip olacağı öngörülüyor.

Analistler, Çin hükümeti "Uygurları yoksulluktan kurtarma bahanesiyle Kölelik sistemini güçlendirmeyi planlarken bu şirketlerin sadece Uygurlardan faydalanmakla kalmayıp Çin hükümetinin onları kontrol etmesine, kültürel ve dini ayrıştırma siyasetine katkı sağlayacağı için rejiminde desteklerine eriştiğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER