Ramazanda oruç tutulacak mı? Erbaş cevap verdi.

Ramazanda oruç tutulacak mı? Erbaş cevap verdi.

Çin'de ortaya çıkan, koronavirüs salgını tüm dünyada can almaya devam ederken, önlemler de artırılıyor. Ülkemizde 20 günün kaldığı Ramazan ayında oruç tutulup tutulmayacağı sorusunun cevabı ise Müslümanlar tarafından merak ediliyor. Gazeteci yazar Mehmet Akif Ersoy, bu konuyu Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a sordu.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılıp on binlerce kişinin hayatını kaybettiği yeni tip koronavirüse karşı önlemler de gün geçtikçe daha da artıyor.

Ramazan ayına 20 günün kaldığı ülkemizde oruç tutulup tutulmayacağı ise dindar Müslümanlar tarafından açıklığa kavuşmasının beklendiği konuların başında yer alıyor.

Gazeteci yazar Mehmet Akif Ersoy, bugünkü köşesinde bu konuyu ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a da sorduğu "Bu Ramazan'da oruç tutacak mıyız?" sorusunu ve aldığı cevabı kaleme aldı.

İşte Mehmet Akif Ersoy'un bugün yazdığı 'Ramazan’da oruç tutacak mıyız?' başlıklı yazıdan ilgili bölüm:

"Siz duymaktan, biz söylemekten yorulduk ama hâlâ “Evde kal” çağrısına duyarsız kalan vatandaşlarımız var. Önümüzdeki 2-3 hafta çok kritik. Salgının en üst noktalara erişeceği ve en fazla can kaybının yaşanacağı dönemlere girdik. Ya evde kalıp bu krizi olabildiğince az kayıpla atlatacağız ya da canımız daha fazla yanacak.

Biz televizyonlarda bu çağrıları yaparken, her gün işe gitmek zorunda kalan vatandaşlarımız zaman zaman tepki gösteriyor ve zorunluluklarından bahsediyorlar. Kritik ve zor bir dönem.

Çalışmak durumundaki tüm emekçilerin de tedbirlerini ciddi oranda artırması gereken zamanlardayız.

Umarız tüm dünya halkları bu krizden suhuletle çıksın.

Evde oturdukça sıkıldınız, gerildiniz, belki daha önce hiç dikkate almayacağımız şeylere fena halde takılmaya başladık.

Tepkilerimiz de değişiyor.

Bizlere soru ve eleştiriyle büyük katkılar sağlayan hatta bazen ufuk açan seyircilerimize her daim müteşekkiriz.

Ancak bir de bu stresi klavyenin başına geçip, kırıp dökerek çevresine yansıtanlar var ki; salgının en büyük psikolojik hasarlarından biri de maalesef bunlar oluyor.

Önümüzdeki süreçlerde de bilgi ve fikir alışverişinin yapıldığı tüm platform ve mecralarda bu tür gerginliklerden, yıkıcı tüm tavır ve eleştirilerden uzak durmamız önemli.

Bu hatırlatmayı elbette önce kendime yapıyorum.

Pandemi sebebiyle malumunuz toplum hizmeti veren tüm kafe, restoran, AVM gibi işletmelerle birlikte okul ve ibadethaneler de kapatıldı.

Ancak 20 gün sonra Ramazan ayına gireceğiz ve biliyoruz ki coronadan korunmanın en temel yolu sağlıklı bir bağışıklık sistemi. Bazı uzmanlar, oruç tutmanın bağışıklığı zayıflatacağını ifade ediyor. Bu da yeni bir dilemma.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevi İslam dininin inançlarını, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yönetmek, toplumu din konusunda aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmektir. Buna istinaden,

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a Ramazan Ayı ile alakalı bir çalışmalarının olup olmadığını sordum.

Başkan Bey, konuyla ilgili bir istişare toplantısı gerçekleştireceklerini ancak Ramazan Ayı boyunca camilerde teravih namazlarının kılınmayacağını söyledi.

Bağışıklık sistemi düşük olanların ve zaten hasta bireylerin oruç tutmayabileceklerini iletti. Covid-19 ile ilgili de ramazan öncesi bir istişare toplantısı yapacaklarını ve bu konudaki kararlarını önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını söyledi."

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER