Kur'an Kursu Öğreticilerinden Sayın Cumhurbaşkanımıza Mektup

Kur'an Kursu Öğreticilerinden Sayın Cumhurbaşkanımıza Mektup
Pandemi sürecinde verilen her türlü görevi başarıyla yerine getiren,özellikle vefa, izalosyon ekiplerinde fiilen gönüllü olarak görev yapan, yapmaya devam eden Diyanet Kuran Kursu öğreticilerine maalesef  2. Sınıf vatandaş muamelesi yapılmaya devam ediyor.

Diyanet Öğretmenleri Üvey Evlat Muamelesi Görmeye Devam Ediyor

Pandemi sürecinde verilen her türlü görevi başarıyla yerine getiren,özellikle vefa, izalosyon ekiplerinde fiilen gönüllü olarak görev yapan, yapmaya devam eden Diyanet Kuran Kursu öğreticilerine maalesef  2. Sınıf vatandaş muamelesi yapılmaya devam ediyor.

Pandemi sürecinde bütün öğretmenler  (meb, Diyanet) eğitimleri uzaktan eğitim yoluyla yapıyor.Meb bütün öğretmenlerine  (hatta uzaktan eğitime bir katkısı bulunmayan rehber öğretmenler de dahi olmak üzere) süreçte tüm öğretmenlere ek derslerini ödemeye devam ediyor. Öğretmenlerine  haftanın beş günü uzaktan eğitim ve seminer programı planlayan Diyanette ise maalesef bu süreçte hiç ücret ödenmiyor.  Meble diyanet arasındaki Diyanetin aleyhine haksız uygulama sadece bununla da sınırlı değil;

 1. Kar tatili, deprem tatili, milli bayram tatili vb.  kursların milli eğitim okullarıyla birlikte tatil edildiği dönemlerde, Mebdeki bir milyon öğretmene tüm ücretleri ödenmeye devam eder, Diyanette bir kuruş bile ek ücret ödenmez.
 2. Kasım , Nisan, Eylül ve Haziran aylarında birer hafta seminer dönemlerinde Meb ve Diyanettetüm eğitimcilerin katılımıyla  seminerler yapılır. Mebde her seminer günü için tüm öğretmenlere günde 3 saat ek ders ücreti ödenir. Diyanette bir kuruş ödenmez.
 3. Mebdeki eğitimciye okuttuğu her 10 saat ders için bir saat ders dışı hazırlık ve planlama ücreti ödenir , Diyanette ödenmez. Böylece haftada 30 saat ders okutan Diyanetteki eğitimci  haftada 3 saat eksik ücret alır.
 4. Mebdeki her öğretmene hafatada 3 saat nöbet ekders ücreti ödenir. Haftanın 5 günü  adeta nöbet görevi yapmasına rağmen Diyanetteki öğreticiye hiç nöbet ücreti ödenmez.
 5. Mebdeki öğretmene öğrencilere rehberlik görevi yürütüyor diye haftada 2 saat daha ek  ücret ödenir. Adeta bir psikolog gibi haftanın 7 günü 24 saati rehberlik hizmeti sunan diyanet  eğitimcilerine bu ücret de uygun görülmez. Buna göre aynı işi yapmasına rağmen  mebdeki öğretmenlere göre zaten  1000 lira kadar daha az maaş alan Diyanet kuran kursu öğreticileri,aynı ders saatini okutan mebdeki  meslekdaşlarına  göre  haftada 8 saat daha az  ek ders ücreti alır.Bunun da aylık karşılığı 600 lira kadardır.
  1. Devletin aynı (eğitim) işini yapan iki farklı kurumu arasında bu kadar adaletsiz, farklı uygulama olabilir mi? Bunun mantıksal bir açıklaması olabilir mi?
  2. En başta yetkili sendikamız Diyanetin aleyhine bu farklı uygulamaları sürekli niçin dillendirmez?
  3. Yetkili sendikamız dillendirmemeye devam edecekse, Kuran kursu öğreticileri bu sendikadan niçin ayrılmazlar?
  4. Diyanette Kuran öğreten öğretmen, mebde resim, şarkı-türkü öğreten öğretmenden daha mı değersiz bir iş yapıyor.
  5. Fakülte mezunu, hatta Yüksek lisans ve Doktorasını tamamlamış, pedagojik formasyon sahibi Kuran Kursu öğreticilerine niçin hala “Öğretmen” ünvanı verilmez.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaaa
Yaaa - 1 yıl Önce

Yapmayın kardeşim. Kim sizi zorla tutuyor. Ne çok zırlıyorsunuz. Gidin başka işlerle meşgul olun. Artık gına geldi si̇zi̇n yakarışlarınız.

Döndü
Döndü - 1 yıl Önce

Haklı olarak, öğretmen muamelesi görmek istiyorlar. Benim takildigim sosyal medyadan bu haklı taleplere zırlamayın, zorlamı tutuluyorsunuz gibi gerzek yaklasımlar. Kuran kursu ögretmenlerinin,Beden egitimi, müzik, rehberlik ögretmenlerinden ne farkı var? Kurum farkli ama yapilan iş aynı. Hatta daha fazla. Cunku bu hocaların yaz geldi, tatile gideyim gibi bir dusunceleride yok. Yazinda ders veriyorlar. Pandemi bahanesiyle bu hacalardan ekders ucretleri kesiliyorsa diger ogretmenlerden de kesilsin o zaman. !

SIRADAKİ HABER