Kur'an kurslarında 68 bin 573 öğrenci uzaktan eğitim alıyor

Tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı Diyanet İşleri Başkanlığınca alınan tedbirler kapsamında yüz yüze eğitimlere ara verilen Kur’an kurslarında, hafızlık eğitimleri başta olmak üzere tüm programlar uzaktan eğitim yöntemiyle sürdürüldü.

Kur'an kurslarında 68 bin 573 öğrenci uzaktan eğitim alıyor

Tüm dünyada etkili olan ve Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) "pandemi" olarak ilan ettiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı Diyanet İşleri Başkanlığınca yatılı ve diğer Kur’an kurslarında yüz yüze eğitimlere ara verilmişti.

Salgınla mücadele etmek ve salgının muhtemel etkilerini en aza indirmek için alınan tedbirler kapsamında 16 Mart 2020 tarihinde yüz yüze eğitimlere ara verilen Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an kurslarında ve Dini Yüksek/Eğitim Merkezlerinde, 30 Mart 2020 tarihinden itibaren uzaktan eğitime geçildi.

Diğer eğitim faaliyetleri ise Diyanet TV’de ekranlara gelen özel içerikli programlarla desteklendi.

Yapısı itibarıyla süreklilik arz eden hafızlık programında devamlılığın sağlanması amacıyla, eğitimler, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce belirlenen uygulama esasları doğrultusunda dijital uygulamalar üzerinden sürdürüldü.

Uzaktan eğitimle 1926 öğrenci hafız oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre Kur’an kurslarında eğitimler; 6 bin 164 öğretici koordinesinde ve 68 bin 573 öğrencinin katılımıyla uzaktan devam ediyor. 

Genel Müdürlük verilerine göre, koronavirüs sürecinde bin 626 öğrenci uzaktan hafızlık eğitimine başladı, bin 926 öğrenci ise uzaktan eğitimlerle hafızlığını tamamlayarak mezun oldu.

Öte yandan hafızlık eğitimleri dışındaki Kur’an kursu öğrencilerinin, salgın döneminde eğitimlerden uzak kalmasının önüne geçmek ve evdeki zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmelerine katkı sağlamak amacıyla Diyanet TV’de Kur’an kursları müfredatı çerçevesinde 31 Mart 2020 Salı gününden itibaren "Evden Eğitim Programları" başladı.

Diyanet TV’de hafta içi her gün 10.30’da yayınlanan "Yeni Güne Merhaba" programında, "Dini Eğitim Vakti" adıyla programın son 15 dakikasında ihtiyaç odaklı Kur’an kurslarında eğitim gören vatandaşlar için pazartesi günleri ibadet, salı günleri Kur’an-ı Kerim, çarşamba günleri siyer, perşembe günleri itikat, cuma günleri ise ahlak dersleri işlendi.

Ayrıca söz konusu programda her hafta salı günü "Çocukluk Döneminde Değerler Eğitimi" başlığıyla 4-6 yaş grubu öğretici ve velilerine yönelik konulara yer verildi.

Öte yandan Diyanet TV’de hafta içi her gün 17.00’de, 4-6 yaş grubu öğrencilere yönelik "Evden Öğreniyorum" adlı program yayınlandı.

Kur’an kursu öğreticilerinin salgın sürecinde öğrencilerine yönelik yapacakları eğitsel rehberlik çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla çok sayıda materyal hazırlandı.

Diğer taraftan Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yüksek İhtisas merkezlerindeki ihtisas eğitimlerine yönelik uzaktan eğitim uygulamaları, 79’u misafir öğrenci olmak üzere toplam 637 kursiyerle devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkanlığınca gerekli tedbirler alınarak başlatılan uzaktan eğitim faaliyetleriyle; bu sürecin kurumsal ihtiyaçlar bakımından büyük önemi haiz olan ihtisas eğitimlerine yönelik muhtemel etkilerinin azaltılması ve eğitimde sürekliliğin sağlanması amaçlanıyor.

Koronavirüs salgını sürecinde ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı hizmet içi eğitim faaliyetlerinin yapıldığı Dini Yüksek İhtisas/Hizmet İçi Eğitim merkezlerinde; 179’u sağlık çalışanı, 130’u infaz ve koruma memuru olmak üzere toplam 309 kişiye konaklama hizmeti sunuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER