''İmamlar sahipsiz mi?''

Corona hastası İmam-Hatip Osman ÇİLENTİ'nin Siverek Müftülüğünün ihmal, baskı ve mobbing yüzünden vefat etmesi Diyanet Camiasında büyük üzüntüye sebep olurken ''İMAMLAR SAHİPSİZ Mİ?'' sorularını akla getirdi..

''İmamlar sahipsiz mi?''
ANALİZ HABER/DİNİHAKİKATHABER.COM
Şanlıurfa İli Siverek ilçesi Burçalık (Daralıx) kırsal Mahallesinde İmam-Hatip olarak görev yapan Osman ÇİLENTİ(44), Siverek Müftülüğü tarafından kendisi ile birlikte 10 personelle birlikte Coronavirüslü cenazeleri yıkamak üzere görevlendirildi.
Şehir Merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan köyünden İlçeye her gün gitmek ve dönmek zorunda kalan İmam-Hatip Osman ÇİLENTİ ihmalin kurbanı mi oldu. ?
İDDİALAR ÇOK VAHİM!!
Neresinden bakarsak bakalım bu olayda ihmal, mobbing, psikolojik baskı, hatta zulüm yapıldığını rahatlıkla görebiliriz.
Neden zulüm dedik; görev yaptığı mahalleye 35 km mesafede olan bir devlet memuru buraya nasıl olurda gönderilir. O imamın halet-i ruhiyesi hiç mi düşünülmedi. Hadi gönderdin üstelik hiç bir tedbir alınmadan, eğitim verilmeden Coronadan vefat eden cenazelerin bir imama yıkattrılması, üstelik hiç bir koruyucu teçhizat almadan sahaya sürülmesi dilimiz varmıyor ama bile bile ölüme göndermektir.
Üstelik Corona testi pozitif çıkmış ve karantina altında olmasına rağmen göreve gitmedi diye hakkında tutanak tutulup Siverek Müftülüğü tarafından hakkında soruşturma açılıp ''Müftülüğe gel savunmanı ver'' deniyor, Hocaefendi ''çok hastayım takatım yok'' demesine rağmen telefonla ifadesi alınıp bir memur aracılığı ile savunması imzalattırılıyor.
Şimdi bir idam mahkumu bile dar ağacına götürürlerken hasta ise idamı ertelenirken İlçe Müftülüğü bu kadarda mı olsun vicdan, merhamet yoksunu.
Din-i mübini İslamın birer neferi olan Hz. Peygamber (s.a.s)'in makamını temsil eden bir imama bu yapılanlar reva mı?
Hz. Peygamber (s.a.s) bile seferberlik ilan ettiğinde ''KÖRE, TOPALA, HASTAYA, YAŞLIYA SORUMLULUK YOKTUR'' ayeti kerimesini uygulamadı mı?
YAZIKLAR OLSUN!!
Bu konunun öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığı'nca derinlemesine soruşturulmasını, Siverek Müftülüğü'nde neler döndüğünün araştırılmasını ve özellikle de Yetkili etkili olsun veya olmasın tüm sendikaların soruşturmayı hassasiyetle takip etmeleri hem insani, hem İslami hem de vicdani görevleri olduğunun bilincinde olarak bu olaya sahip çıkmaları ve sorumluların hem adalete hem de kamuoyuna hesap vermeleri özellikle istenmektedir.
Bizler DİNİHAKİKATHABER.COM olarak bu vakıanın takipçisi olacağımızı da hatırlatmak istiyoruz..

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 22:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vekil
Vekil - 1 yıl Önce

Hocamıza Allah rahmet eylesin,ona o şekil muameleyi reva görenler mutlaka ceza almalı hatta görevden el cektirilmeli, yazık değilmi bir insana bir imama bu zulüm, Allah kahretsin vebali ilanları...

Vedat ZORLU
Vedat ZORLU - 1 yıl Önce

Mutlaka ihmal edenler ağır ceza ile yargılanmalı biz DİYANET camiası olarak düzelirsek türkiye duzelir

4B sözleşmeli imam
4B sözleşmeli imam - 1 yıl Önce

Müftüler,müftülük personeli ,şef ler imamları her zaman ezmeye , mobbing yapmaya ,hakaret etmeye çalışmaktadır.Müftüler imamlara karşı canavar gibi değil, öğüt veren alım gibi olmalı

Köylü
Köylü - 1 yıl Önce

İddiaya göre yorum yapmak kul hakkıdır kul hakkından Allah a sığınırım. Ben bildiğim gerçekleri söyleyeceğim.Ben merhumun görev yaptığı köydenim Allah rahmet eylesin inşAllah .Hocamız hergün şehre gidip gelmiyordu çünkü şehirde yaşıyordu cumadan cumaya iki yıldır böyle.Bir kaç kez müftülükten iki kişi geldiler caminin bahçesinde ezan okunuydu ve hoca yoktu birşeyler yazıp imzalayıp gittiler.

Köylü
Köylü - 1 yıl Önce

İddiaların çogu yalan . Müftü hakkında çok şey bilmiyorum ama merkeze indiğimde halk tarafından şimdiye kadar sivereke böyle müftü gelmedi koşturan hizmet eden mütevazi diye konuşuluyor

Fatoş
Fatoş - 1 yıl Önce

Ben sivereke bağlı Hz İsmail k.kursunda öğrenciyim .Bu yazılanları okuyunca çok üzüldüm çünkü bizim müftümüz bunları hak etmedi. Kursumuz daha önce harabe gibiydi bu müftü geldi bizi ziyaret etti ayda bir gelir hal hattımızı sorar kursun eksiğiyle ilgilenir kursumuzu cennete çevirdi Rabbim de onun her iki dünyasını cennet eylesin inşAllah.huzurlu çok güzel bir ortamda ders yapıyoruz artık elhamdülillah.Kurslarıyla camileriyle personeliyle bu kadar ilgili çalışkan mütevazi Kur'an aşığı birine bu iftiraların atılması hak değil çok yazık siverek iyileri hak etmiyor hemen harcıyor malesef

Büşra öğretmen
Büşra öğretmen - 1 yıl Önce

Bu kadar çarptırılan bir haber görmedim.Ölmüş birinin arkasından konuşmak doğru değil ama dayanamadım.Ben 5 yıldır Siverek e 40 km uzaklıkta bir köyde görev yapıyorum .5 yıldan beridir rahmetli hoca merkezde oturuyor bizim mahallede daha öncesini bilmiyorum. Haberde hergün gidip geldiği yalan devamlı burdaydı . Koronalı ölüyü yıkamaya gitmediği için soruşturma açılmış diyorsunuz eşi daha önce tutulan tutanaklar için diyor muhtemelen göreve gitmediği içindir.haberlerin çoğu çelişkili ama sizden beklemezdim .dini hakikat haber adınız ama hakikatleri yazmamışsınız malesef .Bizlerde şuanda filyasyon ekibindeyiz bizede ne olacağı belli değil ama bu devletin ekmeğini yiyorsak verilen her görevi yerine getirmek zorundayız.Devletimiz sağ olsun

SIRADAKİ HABER