Diyanet-Sen'den YÖK'e İLİTAM ziyareti

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ı İstanbul ÖSYM merkezinde ziyaret etti.

Diyanet-Sen'den YÖK'e İLİTAM ziyareti

Ziyarette konuşan Bayraktutar, İlahiyat Önlisans Mezunlarına Sınavsız Lisans Tamamlama Hakkı’nın CHP’nin başvurusu ile Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini hatırlatarak “Bu hakkın elde edilmesi için sendika olarak uzun yıllar mücadele ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın, YÖK Başkanı olarak sizlerin desteği ile de bu hakkın elde edilmesini sağladık. Bu konudaki desteklerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza ve YÖK Başkanı olarak sizlere çok teşekkür ederim. Ancak sizlerin de malumu olduğu üzere CHP Milletvekillerinin konuyu Anayasa Mahkemesine taşıması sonucu Anayasa Mahkemesi bu hakkı iptal etti.

Maalesef iptal konusunda ne siyasilerden ne de sivil toplum kuruluşlarından bir destek göremedik. Bizler bu konuyu gerçekten önemsiyoruz. Özellikle kurum çalışanlarımızın yeterliliklerinin artırılması, din hizmetinin daha kaliteli sunulması açısından lisans eğitiminin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu nedenle Dikey Geçiş Sınav kontenjanlarının artırılarak isteyen tüm ilahiyat ön lisans mezunlarının lisanslarını tamamlamalarını arzu ediyoruz.” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “YÖK olarak böyle bir ihtiyacı bizler de gözlemledik. Konuyu ilgili birimlerle görüşeceğim. Kontenjanların artırılması için elimden geleni yapacağımdan kuşkunuz olmasın” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 23:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER