Din Görevlilerinin Haftasını Kim Kutlayacak?

Din Görevlilerinin Haftasını Kim Kutlayacak?

Malumunuz her yıl olduğu gibi bu yılda 1-7 Ekim arası Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanıyor. Az bir zaman değil koskocaman bir haftamız var. Bir gün unutulursanız ikinci gün, ikinci gün unutulursanız 3 gün hatırlanırsınız, diye sakın düşünmeyin! Senenin her günü de olsa kimse sizi hatırlamak istemiyor. Zorla mı olacak. Başka meslek sahiplerinin gününde gazete manşetlerinde, televizyon ekranlarında o günü hatırlatan haberlere yer verilir; açıklamalar, kutlamak bir birini izler.

Garip, sahipsiz din görevlileri bazen kapı kapı dolanıp ellerinde çiçekler, ilgi insanların gönlünü alır, günlerini kutlarlar. 
Ancak din görevlileri gününde yani kendi günlerinde  çiçek ve hediyelerle kapı kapı dolananlar yine onlar olur. Zorla mı kendimizi kabul ettirmeye çalışıyoruz ne?

 

Adeta "bugün bizim günümüz madem siz gelmediniz bari biz gelelim" der gibi oluyoruz. 
 

Hiç Televizyonlarda bu hafta camiler ve din görevlileri haftası diye kaç haber geçtiğine şahit oluyorsunuz mesela. Bir devlet yetkilisi çıkıp din görevlilerin haftasını kutluyorum veya onlarında şu gibi sorunları var dediğine niye hiç şahit olamazsınız? 

Aslında körler ve sağırlar birbirini ağırlar misali birbirimizin haftasını kutluyor bir birimize teşekkür ederek geçiriyoruz. Uzağa gitmeye ne gerek var beş vakit beraber olduğunuz yani "cemaatinizden kaç kişi haftanızı kutladı"  diye sorsanız bir din gönüllüsüne, çoğusu belki "hiç kimse" cevabını verecek..
 

Nedenlerini araştırmak ve çözümlerin neler olduğunu anlatmayı ve tartışmayı bir kenara bırakırsak,  kısaca din görevlisi kardeşlerime tavsiyem; ne olursunuz bu sefer siz yerinizde durun "taş yerinde ağırdır" kapıya bakın belki gelen giden  olur. Gelmeyeceklerine göre, üzülmeyin! Nasıl olsa farklı bir şey için gelecekler. Öyle ki sabahı bile beklemeden gece yarısı ansızın kapınızı çalacaklar. Ancak işte o zaman gidin gitmemezlik etmeyin. Unutmayın ki her gün sizin gününüz. Hayatın içinde, her işle içe olan sizsiniz. Kıymetiniz bir gün anlaşılacak..
BU vesileyle yine birbirimizi teselli babından:

 

Ey Din Gönüllüsü kardeşlerim, sayın Hocalarım! Camiler ve Din Görevliler Haftanızı en içten dileklerimle kutluyor, saygı ve selamlarım sunuyorum..

Abdullatif ACAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER