Diyanet-Sen İLİTAM kontenjanlarının arttırılmasını istedi

Memur-Sen ve Diyanet-Sen, DİB Başkanı Erbaş’tan İlitam Kontenjanlarının artırılmasını İstedi.

Diyanet-Sen İLİTAM kontenjanlarının arttırılmasını istedi

Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın ve Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir, DİB Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ı DİB’deki makamında ziyaret etti. Yalçın ve Güldemir, Diyanet-Sen’in İLİTAM ile ilgili hazırladığı dosyayı Erbaş’a sundu.

Merkezi Yerleştirme ile dikey geçiş yapılacak Yüksek Öğretim İlahiyat Lisans Programlarının kontenjanları geçtiğimiz Haziran ayında 8 Bin 150 olarak açıklanmış ve ilahiyat önlisans mezunları tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Ancak Ağustos ayında ÖSYM sitesinde yer alan DGS klavuzunda İlahiyat Önlisans Kontenjanları %50 oranında düşürülerek 4 Bin 850 olarak verilmişti.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir ziyarette İlahiyat ön lisans mezunlarının kontenjanların indirilmesinden dolayı büyük bir mağduriyet yaşadıklalarını belirtti.

Güldemir, Diyanet-Sen’in ilitam kontenjanlarının artırılmasından, açıköğretimde ilahiyat lisans programlarının açılmasına, DİB personelini kapsayacak şekilde sınavsız lisans tamamlamadan, İLİTAM diplomalarındaki şerhlerin kaldırılmasına kadar İlahiyat ön lisans mezunlarının sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren dosyayı DİB Başkanı Prof. Dr. Erbaş’a sundu.

Görüşmede ilahiyat önlisans mezunlarının sorunlarını anlatan Genel Başkan Mehmet Ali Güldemir, “Şu anda açıklanan kontenjan ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Biz sendika olarak din görevlilerin lisans tamamlamasının ve mesleki bilgiler noktasında daha donanımlı olmasının çok önemli olduğuna inanıyoruz. Din hizmeti oldukça önemli bir hizmettir. Din görevlisi kardeşlerim daha donanımlı daha eğitimli olduklarında din hizmetinin kalitesi de artacaktır. Bu yüzden ilitam kontenjanlarının Haziran ayında açıklandığı şekli ile kalmasını istiyoruz. Sınavsız lisans tamamlamanın AYM tarafından iptal edilmesi, bu alanda büyük bir boşluk oluşturdu. Biz sadece DİB personelini kapsayacak şekilde bu konunun yeniden değerlendirilmesini istiyoruz.” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Erbaş, “Kurum personelimizin eğitimi bizler için son derece önemli. Önlisans mezunu kurum personelimizin lisans tamamlama konusundaki talepleri bizler için gurur verici bir istektir. Bunun karşılanması konusunda elimizden geleni yapacağımızdan kuşkunuz olmasın” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 23:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER