2020' nin son belası "Dünyaya yaklaşmakta olan asteroid"

2020' nin son belası "Dünyaya yaklaşmakta olan asteroid"

Mısır'daki Ulusal Astronomi Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Jad El-Kady, 29 Nisan'da dünyaya çarpacağı öne sürülen dev asteroid hakkında açıklamada bulundu.

Jad El-Kady, önümüzdeki günlerde Dünya'yı vurması beklenen dev asteroid hakkında sosyal medyadaki yayınları yalanladı.

Mısır'daki Ulusal Astronomi Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Jad El-Kady, gözlemlere ve küresel astronomik hesaplamalara göre, Everest Dağı'nın büyüklüğünde 52768 (1998 OR2) adı verilen bir asteroidin 29 Nisan'da gezegenimizden 3,9 milyon mil mesafeden geçeceğini söyledi.

Asteroidin dünya ve ay arasında - saniyede yaklaşık 8,7 kilometre veya saatte 19461 mil (saatte 31320 kilometre) hızla hareket ettiğini belirten Mısırlı astronomi uzmanı Jad El-Kady, bu asteroidin ilk olarak 22 yıl içinde görüldüğünü ve yörüngesinin iyi bilindiğini söyledi.

Kady, NASA dahil küresel uzay ajanslarının öngördüğü gibi asteroidin, uzayda dönme yolunun tahminlerine göre en azından önümüzdeki iki yüzyıl boyunca bir çarpışma şansı olmadığını da ekledi.

NASA'nın Kaliforniya eyaletinde bulunan araştırma merkezindeki otomatik izleme sistemleri tarafından takip edilen ve 29 Nisan'da dünyaya çarpacağı önü sürülen dev asteroidin saniyede yaklaşık olarak 8.7 km hızla ilerlediği belirtiliyor.

Uzmanlar dev asteroidin, dünyaya çarpması sonucunda insanlığın sonunun gelebileceğini öne sürmüştü.


BİR ASTEROİD, HAVA PATLAMASINA NEDEN OLABİLİR

Öte yandan NASA'nın 2020 EF olarak bilinen Yakın Dünya Nesne Araştırmaları Merkezi (CENOS) tarafından izlenen yeni bir asteroidin, gezegene yeterince yakın bir noktadan geçeceği ve ‘hava patlamasına neden' olabileceği öne sürüldü.

Ancak Nasa, her iki durumda da güvende olduğunu açıklayarak, “Asteroit, Dünya atmosferiyle temasta hayatta kalamayacak kadar küçük. Kaya yığını şu anda Dünya ile kesişen bir yörüngede ve 10.000 mil / saatten daha hızlı bir şekilde gezegene yaklaşıyor” dedi.

NASA, 2020 EF'nin büyük olasılıkla bir etki olayına neden olmayacağını ve dünya atmosferine girmesi durumunda parçalanmanın çok daha sorumlu olduğunu açıklıyor. Ancak, gökyüzünde bir hava patlamasına neden olabilceğini öne süren Nasa, “İdeal olarak, gerçekleştiğinde ona bakmamalısınız” diyerek, uyardı.

Son kaydedilen hava patlaması ise, Güneş'ten 30 kat daha parlak bir flaş üreten ve 180 göz ağrısı vakası ve 70 geçici flaş körlüğü vakasına neden olan Rusya'nın Çelyabinsk şehrinde gerçekleşti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER