Öne Çıkanlar Türkiye erken seçim bahçeli Tayyip Erdoğan tavuk hazırlık ödeneği kuran kursu recep tayyip erdoğan ZEYNEP SUDE GÖKÇE 2018 DİYANET MBSTS SORU VE CEVAPLARI İmam-hatip vuruldu kuranı eliyle okuyor imam lojmanı yıktı Dolar TL Gazete zaman mahkeme kandil Beratkandili ilitam

O efendimize hürmeten Medine tren yoluna keçe döşetti. Bizde O`na hürmeten kabrinin olduğu çengelköy tren yolunu sessiz yaptık

Bunları biliyor musunuz? Öyle ecdada böyle vefa

O efendimize hürmeten Medine tren yoluna keçe döşetti. Bizde O`na hürmeten kabrinin olduğu çengelköy tren yolunu sessiz yaptık

II. ABDÜLHAMİD HAN VE HİCAZ DEMİRYOLU PROJESİ:

Osmanlı Devleti`nin en sıkıntılı döneminde, devleti 33 yıl boyunca izlediği ince siyasî taktiklerle tek karış toprak kaybetmeden idare etmeye muvaffak olan II. Abdülhamid`in yıllarca düşlediği bir projesi vardı. Bu proje; İslâm Alemi’ni atardamarlar gibi birbirine bağlayacak olan ve hayalleri zorlayan Hicaz Demiryolu Projesi`ydi.

II. Abdülhamid Han`ın, Arap Yarımadası’nda Osmanlı`nın siyasî hakimiyetini pekiştirmek, mukaddes toprakları ziyaret etmek isteyen Müslümanlar’ı tehlikelerden korumak ve en önemlisi de Hac yolculuğunu kolaylaştırmak için hazırlattığı Hicaz Demiryolu Projesi; bütün devlet erkânı ve ihtisas sahibi insanlar tarafından gerçekleştirilmesi imkansız bir rüya gibi algılandı.

II. Abdülhamid Han ise ellerini semaya açtı; Allahû Teâla ve Peygamber Efendimiz (S.A.V)’den bu hayırlı projenin gerçekleşmesi için yardım istedi. Hicaz Demiryolunun inşası için emir verdi. Emrin ardından, Cezayir`den Tunus`a, Güney Afrika`dan Amerika`ya, Hollanda`dan Singapur`a, Rusya`dan Çin`e, Fas`dan Mısır`a, Hindistan`dan Cava`ya, Sudan`dan Balkanlar`a, Kıbrıs`dan Viyana`ya, Almanya`dan Bosna`ya, Fransa`dan İran`a  kadar bütün Müslüman halktan yardımlar yağmaya başladı. Bu yardımların arkasından Osmanlı neferleri ile Mühendislik Mektebi öğrencileri kolları sıvadı. Bu proje ile II. Abdülhamid Han, siyasî bir dehâ olduğunu ispatladı.

1 Eylül 1900 tarihinde temelleri Şam`da resmî bir törenle atılan Hicaz Demiryolu Projesi, Avrupalılar tarafından “başarılması imkânsız fantezi” olarak dünya kamuoyuna lanse edilse de, Müslümanlar tarafından büyük bir teveccüh görerek desteklendi.

Daha ilk yıllarda bağışların tutarının yirmi milyon frangı bulması, Batı medyasının da gözlerini buraya çevirmesine ve bu konuyu sürekli gündemde tutmasına sebep oldu. Bir siyaset dehası olan II. Abdülhamid, Hicaz Demiryolları Projesi’ne teşvik için, 5 ila 50 altın arasında bağış yapanlara nikel, 50 ila 100 altın arasında bağış yapanlara gümüş ve 100 altından fazla bağış yapanlara da altın madalyalar takdim ederek, hayırseverleri manen taltif etti.

Rumeli, Anadolu, Bağdat, Kahire ve Kudüs Demiryolları`nı, Fransız, Alman ve İngilizler’e inşa ettiren II. Abdülhamid’in, Gül Yurdu’na varacak olan Hicaz Demiryoluna gayri Müslim teri akmasına gönlü razı olmadı ve bu projeyi bizzat öz kaynaklardan yaptırdı. “Mukaddes Yolculuk” adıyla anılan Hicaz Demiryolu Projesi`nde, 7500 Osmanlı askeri, maaşlı ve bir yıl erken terhis edilecek statüde çalıştırıldı. Demiryolunun inşaatında, amele-i mükellefe denilen yöre halkının yanı sıra Avrupalı ustalar da çalıştırıldı.

 

Peygamber Efendimiz (S.A.V)’i rahatsız etmemek için...

Sultan II. Abdülhamid Han, Hicaz Demiryolunun inşasında Medine-i Münevvere`nin 20 kilometre yakınına gelindiğinde Peygamber Efendimiz (S.A.V) rahatsız olmasın diye Medine`nin merkezine kadar raylara keçe döşetti ve trenin raylar üzerinden geçmesi ile çıkacak sesleri engelletti. 

İstanbul'da raylar Abdülhamid Han için yenilendi

İstanbul'da raylar Abdülhamid Han için yenilendi

Sultan Abdülhamid Han'ın, Hicaz Demiryolları'nı yaparken Hazreti Muhammed'e hürmeten gürültüyü en aza indirmek için başlattığı çalışmanın aynısı İstanbul’da kendisi için yapıldı.

Sultan II. Abdülhamid Han, Hicaz Demiryolları'nın Medine bölümünün inşası sırasında, Hz. Muhammed'in şahsına hürmet için gürültü ve titreşimin önüne geçilecek çalışmalar yapılmasını istemişti.

Bu çalışmalardan yola çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, II.Abdülhamid Han’ın kabrinin bulunduğu Çemberlitaş’taki tramvayın sesini en aza indirmek için proje başlattı.

81 gün süren çalışmalar sonucunda II.Abdülhamid Han’ın kabrinin bulunduğu bölgedeki demiryolu altyapısı, gürültüyü minimum seviyeye indirecek malzemeler kullanılarak tamamen yenilendi.

Çalışmalar kapsamında makinistin korna çalmasını engellemek için rayların kenarlarına ışıklı yaya uyarı sistemi kuruldu.

İlk aşamada demiryolu altyapısı yenilendi

Abdülhamid Han Türbesi'ne gelen titreşimi minimum seviyeye indirmek için bölgedeki ray bağlantı sistemlerinin daha az titreşim değerlerine sahip bağlantı sistemleriyle değişimi yapıldı.

Abdülhamid Han Türbesi'ne hat projesi kapsamında, 1.yolda 145 metre, 2.yolda ise 161 metre hat revizyon çalışması yapıldı. Ayrıca türbe önünde 150 metre ray değiştirildi. Bölgede her iki yolda üstyapıyla beraber Elektrik ve Elektronik birimlerinin kablo altyapıları tamamen yenilendi.

Raylara ışıklı yaya uyarı sistemi kuruldu

Divanyolu Caddesi üzerinde Türbedar Sokak ile Bab-ı Ali Caddesi arasında kalan 75 metrelik ray hattı bölümüne, zemine gömülü kırmızı renkli power led üniteleri döşendi.  Böylece tramvay kavşak sinyalizasyonuna entegrasyon sağlandı. Bu sayede tren geçişleri sırasında led ışıklı uyarı sistemi devreye girecek ve yayaları tren kornası olmadan görsel olarak uyaracak.

Bu uyarı sistemi, yavaş hareket etmek durumunda olan yaşlı, engelli, bebek arabalı vatandaşların geçişini tamamlamasına fırsat verecek. Ayrıca kırmızı renkte yanan power ledler ile dalgın ya da müzik dinleyerek yürüyenlerin dikkati çekilmiş olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.