Öne Çıkanlar ilitam 2018 ÖSYM MBSTS SORU VE CEVAPLARI lojman aym sözleşmeli imam hicri habertürk Diyanet işleri başkanlığı dhbt kpss Kkö fahri 2018 ÖSYM MBSTS Akparti ysk İstanbul seçimi

Allah`tan başka hiç bir varlık yardım talep etmeye uygun değildir

Allah`tan başka hiç bir varlık yardım talep etmeye uygun değildir

Tarih boyunca Allah'ın dışında salih olduğuna inanılan insanlardan yardım talep edenler onlar hakkında bazı inançlara sahip olmuşlardır. Bu inançları şöyle özetlenebilir:

• Dua edilen varlığın fayda ve zarar vermeye muktedir olduğu, varlık üzerinde tasarruf edebilme yetkisine sahip olduğuna inanma.

• Dua edilenin mülk ve tasarrufta asıl yetkili olmasa da asıl yetkiliye bu konuda ortak olduğu veya kendisine yetki ortaklığı verildiğine inanma.

• Dua edilenin asıl yetkili ya da ortak olmasa da asıl yetki sahibine yardımcı olduğu, işlerinde ona destek verdiğine inanma.

• Asıl yetki, ortaklık ve yardımcılığın olmadığı yerde dua edilen asıl yetkilinin yanında değerinin olduğu, bu sebeple aracılık edeceğine inanmak.

"De ki: "Allah'ın dışında (haklarında güzel zan besleyip değer verdiklerinizi) çağırın. Onların göklerde ve yerde bir zerre ağırlığınca bile (hiçbir şeye) güçleri yetmez, onların bu ikisinde hiçbir ortaklığı olmadığı gibi, O'nun bunlardan hiçbir destekçi/yardımcı olanı da yoktur. O'nun katında izin verdiğinin dışında (hiç kimsenin) şefaati/aracılığı yarar sağlamaz..." (34/Sebe, 22-23)

Ayet-i kerime tarih boyunca müşriklerin tutunduğu tüm sebepleri ellerinden almış ve hiçbir varlığın zannedilen bu yetkilerden birine tamamen ya da kısmen sahip olmadığını, olamayacağını buna binaen de sadece âlemlerin Rabbi olan Allah'a dua edilmesi ve O'ndan yardım talep edilmesi gerektiğini belirtmiştir. (Ayetin tefsiri için bknz: es-Sava'iku'l Mürsele 2/461, Medaricu's Salikin 1/351.)

İnsanlar arasından Allah'a subhanehu ve teâla en sevimli olan ve Rabbi katında Makam-ı Mahmud sahibi olan Allah Rasûlü'nün sallallahu aleyhi ve sellem şöyle söylenmesi istenmiştir:

"De ki: 'Allah'ın dilemesi dışında kendim için yarardan ve zarardan (hiçbir şeye) malik değilim. Eğer gaybı bilebilseydim muhakkak hayırdan yaptıklarımı arttırırdım ve bana bir kötülük dokunmazdı. Ben, iman eden bir topluluk için, bir uyarıcı ve bir müjde vericiden başkası değilim.' " (7/Araf, 188)

Allah katındaki değerine rağmen Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem dahi ne kendisi ne de başkası için elinde bir şey bulundurmuyorsa, ondan daha değersiz olduğu mutasavvıflar tarafından kabul edilen şeyhler/velilerin böylesi bir yetkiye sahip olması düşünülemez. Kaldı ki Mekkeli müşriklerin o gün için dua ettiği ve Allah'ın yanında değerli olduklarına inandıkları nebiler, salihler ve meleklerin kabir ve heykelleri için Allah subhanehu ve teâla şöyle buyurmuştur:

"Allah'tan başka dua ettikleriniz sizler gibi kullardır.Eğer doğru iseniz, hemen onları çağırın da size icabet etsinler." (7/Araf, 194)

Ayet açıkça ifade eder ki; Allah'ın dışında olan yani kul olan hiçbir varlık dua edilmeye ve yardım talep edilmeye uygun değildir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.